Upozornění: V létě začnou na dálnicích platit nové rychlostní limity. Kdo je nedodrží, riskuje tučnou pokutu
Maximální povolená rychlost je jedním z nejzákladnějších pravidel silničního provozu. Její dodržování je naprosto klíčové pro zajištění bezpečnosti na silnici.
Ať už patříte mezi vášnivé řidiče, kteří během roku najezdí desetitisíce kilometrů, nebo si jen čas od času vyrazíte autem na výlet či na nákupy, znalost a dodržování rychlostních limitů se řadí mezi základní stavební kameny bezpečné, ohleduplné a slušné jízdy. Pokud jakýkoliv řidič rychlostní limity nedodržuje na pravidelné bázi a překračuje je do značné míry, může být v souladu s legislativou České republiky zcela oprávněně potrestán – v mírnějších případech tučnou pokutou, v těch závažnějších i odebráním řidičského průkazu.
Bedlivě sledujte místa, kterými projíždíte
Čas od času se ovšem může stát i tomu nejohleduplnějšímu řidiči, že o dva či tři kilometry za hodinu maximální povolenou rychlost na okamžik překročí, nebo že nezvládne zaregistrovat nějakou nedávnou změnu, která se týká změny maximální povolené rychlosti na určitém úseku.
V prvním případě se nemusí jednat o nikterak velký problém, neboť tachometry i policejní radary tolerují mírné odchylky.
Ve druhém případě se však může jednat o velmi závažný problém – zejména tehdy, když dojde ke snížení maximální povolené rychlosti o několik desítek kilometrů za hodinu směrem dolů. Neznalost zákona totiž neomlouvá. Pokud vás chytnou příslušníci policejní hlídky, v žádném případě nebudou brát ohledy na to, že ještě před několika měsíci platila na daném úseku jiná maximální povolená rychlost a nejspíše od nich vyfasujete tučnou pokutu.
Na jedno takové snížení maximální povolené rychlosti si budou muset začít dávat pozor i obyvatelé České republiky.
Změna nastala již od 1. května
Na snížení maximální povolené rychlosti si budou muset dávat pozor zejména všichni obyvatelé České republiky, kteří pravidelně používají německé dálnice.
Týká se to tedy zejména lidí, kteří žijí v pohraničních oblastech v Jihočeském kraji, Plzeňském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém kraji či v Libereckém kraji a na pravidelné bázi dojíždí pracovat do některé z německých spolkových zemí.
Informovaní by však samozřejmě měli být i všichni řidiči, již mají v plánu se v budoucnu na německé dálnice vydat.
Od 1. května roku 2025 byly totiž na některých úsecích německých dálnic zavedeny nové limity maximální povolené rychlosti.
Závratně vysokou rychlostí už si legálně nezajedete například na dálnici A3 mezi křižovatkou Deggendorf a sjezdem Hengersberg, na A92 v úsecích Oberschleißheim – Eching-Ost, Freising-Süd – Freising-Ost a Landshut-West – Dingolfing-Ost, a také na A93 mezi křižovatkou Saalhaupt a sjezdem Elsendorf.
Na všech výše zmíněných úsecích nebude podle nových pravidel možné legálně překročit rychlost 120 kilometrů za hodinu.
Již dávno tedy neplatí mylná domněnka, že na německých dálnicích si může víceméně každý otestovat, jaké jsou limity jeho vozidla.
Na vině je počasí
Důvod, proč ve zmíněném sousedním státu došlo na některých úsecích ke snížení maximální povolené rychlosti, je počasí.
Na vině jsou konkrétně mimořádně vysoké teploty, které dokáží zapříčinit závažné poškození vozovky, důsledkem čehož by mohlo dojít k akutnímu ohrožení bezpečnosti provozu.
Česko jde opačným směrem
Zatímco na některých úsecích německých dálnic se bude maximální povolená rychlost snižovat, v České republice se zákonodárci vydali opačným směrem – maximální povolená rychlost se bude na některých úsecích zvyšovat.
Zvýšení rychlostního limitu se bude testovat na dálnici D3 mezi Českými Budějovicemi a Táborem. Řidiči tam budou za příznivých podmínek moci jet až 150 kilometrů za hodinu. Posun rychlostního limitu se zvažuje i na dálnici D11.