EnergoZrouti.cz

Služby sdílených kol rychle expandují, nově je přidává Zlín

  
Martin Bárta
15. 4. 2021 ▪ 09:25

Sdílené dopravní prostředky se v posledních letech těší stále většímu zájmu uživatelů v tuzemských městech. Rychleji tak přibývá běžných kol ale i elektrokol a koloběžek. Nová kola nyní spouští i ve Zlíně a brzy čekají i prostředky od dalších firem.

Sdílená kola NextBike
Sdílená kola NextBike
Foto: nextbike / Pixabay

Sdílená kola a elektrokoloběžky začínají obsazovat tuzemská města. Nově se tak k jejich využívání připojil i Zlín ve spolupráci s firmou Nextbike. Díky tomu, že firma spolupracuje přímo s magistrátem, mohou si lidé vypůjčit kolo na prvních patnáct minut zdarma, což stačí pro většinu cest po městě.

Zájem roste v celém Česku, firmy rychle expandují

Sdílené dopravní prostředky jsou důležitou formou takzvané mikromobility ve městech, což si uvědomuje stále více zastupitelů měst. I díky tomu se v Česku v posledních letech sdílené prostředky dostávají do každého většího města. Sdílená kola nebo koloběžky jsou u uživatelů velmi populární díky svému snadnému používání. Využívání těchto sdílených prostředků pak pomáhá snižovat dopravní zátěž v centrech měst i znečištění z něho plynoucí.

„Rozhodli jsme se zařadit Zlín mezi města, která tuto možnost sdílené mobility nabízí. Zatím se jedná o pilotní projekt na jeden rok, čili do dubna 2022. Na konci roku 2021 na základě dat vyhodnotíme, zda je ve Zlíně o tento druh sdílené individuální přepravy zájem a stanovíme zadávací podmínky pro nové výběrové řízení na tuto službu pro občany,“ uvedl primátor města Jiří Korec.

V ulicích Zlína tak bude nově rozmístěno 120 standardních kol a přibližně 25 elektrokol. Ta budou umístěna na předem určených stanovištích, kterých město ve spolupráci s provozovatelem vytipovalo pět desítek. Aby nebyl blokován veřejný prostor a nehromadila se kola na jednom místě například při ranních cestách do práce, budou pracovníci firmy kola mezi jednotlivými stanovišti během dne přepravovat.

Ve Zlíně se také v blízké době připravuje spuštění sdílených dopravních prostředků společnosti Lime a Bolt. Právě druhý jmenovaný v nedávné době ohlásil rychlou expanzi po Česku. Služby firmy Bolt tak nově využívají v Brně, Ostravě nebo Liberci, kde přibylo na dvě stovky zelených elektrokoloběžek, jež si už v prvních dnech od spuštění našly velké množství zájemců.
Štítky: Zlín Sdílená kola Nextbike
Zdroj: MMZ