EnergoZrouti.cz

Sdílené koloběžky: místo pohodlné dopravy po městě je z nich ekologická katastrofa

  
Markéta Bártová
16. 6. 2021 ▪ 10:09

Víc jak pětistovka elektrických koloběžek leží v současné době na dně řeky v Kolíně nad Rýnem. Podobné příklady jsou ale i v Česku. Stanou se e-koloběžky ekologickou katastrofou místo pohodlného způsobu dopravy?

Sdílená koloběžka ve městě
Sdílená koloběžka ve městě
Foto: Janik Lipke / Pixabay

Sdílené koloběžky nacházejí v posledních letech nejen v tuzemských městech stále více příznivců, kteří je využívají i pro každodenní dopravu po dopravou zatížených ulicích. Ačkoliv jsou koloběžky velmi příjemný způsob cestování, který by navíc mohl být i ekologický – opak je pravdou ale jen díky vandalům.

Víc jak pětistovka koloběžek v řece

Jak totiž uvádí německý server WDR koloběžky se v Kolíně nad Rýnem mohou brzy stát velkou ekologickou hrozbou. Podle potápěčů je totiž v současné době na dně Rýna více jak 500 elektrických koloběžek od sdílených služeb.

Dno řeky je tak v současné době pokryto elektrickými skútry, které jsou podle vyjádření potápěče pro server velkým problémem pro stavební práce na mostech či opěrných zdích.

Jak kolínský potápěč Markus Hambüchen uvedl, v nedávné době jej oslovil největší poskytovatel elektrických koloběžek v Německu, zda by bylo možné odhadnout možnosti záchrany těchto skútrů z řeky. Jejich největší množství se totiž podle GPS údajů, které má poskytovatel k dispozici nachází v okolí mostu Hohenzollern v centru Kolína nad Rýnem. Podle Hambüchena se ale dosud společnosti nevyplatilo složitě vytahovat skútry ze dna a tak je tam jednoduše firma nechala.

Toxické chemikálie z baterií mohou zabít život v řece

Zkušenosti s koloběžkami ve vodních tocích ale nejsou jen v Německu. Ostatně příkladů jak mladí lidé skákali na koloběžkách do řeky či je tam jen z nudy či odporu k nim házeli máme spoustu i v Praze. Problém v Kolíně nad Rýnem je ale v současnosti velmi masivní a může brzy způsobit velkou ekologickou zátěž pro řeku.

Jak koloběžky leží delší dobu ve vodě, může začít docházet k úniku toxických látek z baterií. Ty pak budou smrtící jak pro ryby tak i dalších vodní živočichy a rostliny. Elektrické koloběžky by tak místo užitku ekologické dopravy po městě mohly přinést spíše ekologickou zkázu.

Jak uvedl zmiňovaný server WDR, někteří provozovatelé koloběžek sice na tyto problémy reagují například zákazy parkování koloběžek v okolí řeky či ukončení cest poblíž řeky. Za touto aktivitou totiž velmi často stojí vandalové, kteří koloběžky vyhazují úmyslně. Je ale pravdou, že pokud koloběžky nebudou takzvaně po ruce, nebude tak snadné z nich vytvořit další odpad v řece.

Skákání na koloběžkách do Vltavy z pražské náplavky:
Štítky: Sdílené koloběžky E-scooter Elektrické koloběžky
Zdroj: WDR