EnergoZrouti.cz

Nové domy budou muset mít nabíječku na elektromobil. Spalovací motory pak zakážeme do devíti let, oznámil premiér Johnson

  
Martin Bárta
22. 11. 2021 ▪ 15:53

Už v příštím roce by měl vstoupit v platnost zákon, který nařídí u všech nových domů či při velkých rekonstrukcích instalaci nabíjecích stanic elektromobilů. Britská vláda si od toho slibuje podporu rozvoje sítě nabíjecích stanic pro elektromobily. Od roku 2030 by totiž měl být ve Velké Británii zakázaný prodej spalovacích motorů.

Premiér Velké Británie - Boris Johnson
Premiér Velké Británie - Boris Johnson
Foto: Rada Evropské unie

Už v příštím roce by mělo být ve Velké Británii povinné u všech novostaveb připravit i nabíječku pro elektromobily. Podle zpravodajského kanálu Sky News navíc čeká ostrovní stát zákaz spalovacích už od roku 2030. Podle kritiků ale země zatím nemá přesvědčivý plán, jak spalovací motory v tak krátké době nahradit.

Stavíte nebo rekonstruujete? Nezapomeňte na nabíječku

Podle britského premiéra Borise Johnsona se podle současné vládní strategie, která má za cíl snížit emise skleníkových plynů, ale i dalších toxických látek z dopravy, má už od příštího roku vztahovat na všechny nově vystavěné domy další povinnost.

Instalace nabíječek ale nečeká jen novostavby, které budou po počátku platnosti účinnosti zákona dokončeny. Nová pravidla se totiž budou podle informací vztahovat i na všechny budovy, které procházejí rozsáhlými rekonstrukcemi. Podle kritiků to ale výrazně prodraží výstavbu budov.

Při pohledu na celkovou cenu výstavby včetně současných cen všech materiálů ale půjde u nabíječek elektromobilů spíše o nižší cenové položky. I tak by to ale některé investory mohlo odradit od staveb s nižšími náklady. Problém by to také mohl být pro domácnosti, které se k rozsáhlejším investicím do vlastního domu rozhodnou.

Vláda chystá v souvislosti s elektromobily i další opatření

Cíl nových povinností je pak jasný a to rozšíření sítě nabíječek elektromobilů, která je s ohledem na velmi rychle přibývající elektromobily na britských silnicích stále malá.

Pro mnoho ostrovních domácností jsou ale nové podmínky další zbytečnou přítěží, která podle nich zvýhodňuje pouze majitele elektromobilů. Velký počet elektrických vozidel by navíc mohl přinést často debatované nároky na energetickou přenosovou síť. I z tohoto důvodu úředníci v zemi pracují i na dalších opatřeních, která by měla zabránit jejímu přetížení.

Nová opatření týkající se povinnosti instalace nabíjecích stanic elektromobilů se podle televize Sky News budou týkat jak rodinných domů, tak i komerčních nemovitostí. Týkat by se to navíc mělo i všech nemovitostí s více než 10 parkovacími mís­ty.

Výhodou by pak mělo být snadné nabíjení elektromobilů i během jejich parkování u domů. V současnosti totiž velká část provozovatelů těchto vozidel využívá nabíječky, které jsou umístěné u současných čerpacích stanic či nákupních středisek. Ty jsou díky tomu už v současnosti často přetížené a to i „motoristy“, kteří parkovací místa zneužívají a parkují na nich i bez toho, aniž by své vozidlo nabíjeli.
Štítky: Elektromobily Velká Británie Zákaz spalovacích motorů
Zdroj: SkyNews, RED