EnergoZrouti.cz

Němečtí aktivisté mají nový recept na snížení emisí. Finanční odměnu pro všechny, kteří nemají auto

  
Martin Bárta
8. 7. 2021 ▪ 14:58

Němečtí aktivisté přišli s novým způsobem jak by mohly státy snížit emise skleníkových plynů z výfuků automobilů. Podle jejich návrhu by měl každý kdo nevlastní automobil dostávat roční bonus téměř třicet tisíc korun.

Prázdná silnice
Prázdná silnice
Foto: Alexandru Manole / Pixabay

V cestě za snížením emisí skleníkových plynů přicházejí odborníci a ekologičtí aktivisté se stále novými nápady jak emise minimalizovat či jim úplně zamezit. Nikoho už asi dnes nepřekvapí dotace na pořízení elektromobilů či vodíkových vozů, které mají emise nulové. Aktivisté z Berlína ale přišli s dalším zajímavým nápadem, který by řešil základní problém emisí z automobilů – a to samotné automobily.

Nemáte auto? Dostanete odměnu!

Ačkoliv tlak na přechod k vozidlům s minimálními či žádnými emisemi je každý rok nejen Evropskou unií eskalován a výrobci automobilů jsou nuceni ke stále přísnějšímu dodržování emisních norem, automobilů na silnicích stále přibývá. A právě to by chtěli řešit němečtí aktivisté.

Německá vláda v současné době podporuje nákup automobilů s nižšími emisemi skleníkových plynů, což samozřejmě ke snížení emisí ve svém důsledku dospěje. Aktivisté by ale chtěli i další krok k jejich snížení a to podporu lidí, kteří si nové auto nekoupí.

Podle aktivistů z Changing Cities a Institute for Urban Mobility, který byl podpořen i samotnou Evropskou unií by tak měl stát nabídnout bonus lidem, kteří auto nevlastní a místo toho využívají způsoby dopravy, které jsou pro klima příznivé.

Program by se financoval z emisních povolenek

Každý kdo nevlastní soukromé auto a místo toho využívá hromadnou dopravu autobusem či vlakem, chodí pěšky či jezdí na kole a nebo využívá služeb sdílených automobilů by měl podle lidí ze skupiny dostat každý rok bonus 1100 eur (téměř 28 tisíc korun). Jak uvedl server Zeit.de, roční předplatné na veškerou hromadnou dopravu v Berlíně vyjde asi na 1 000 eur a lidem využívajícím ji místo dopravy autem by tak mohlo být „refundováno“.

Podle výpočtů iniciativy by tak mohlo jen v hlavním městě Německa – Berlíně zmizet ze silnic každoročně asi 60 tisíc soukromých automobilů, což by ušetřilo obrovské množství emisí oxidu uhličitého. Finance, které by se obyvatelům bez aut vyplácely by měly být následně hrazeny z emisních povolenek.

Ačkoliv je představa podobného programu minimálně velmi zajímavá, dá se očekávat, že podobný projekt by měl i spoustu úskalí. V současné době je tak podle odborníků velmi důležité pracovat spíše na rozšíření elektromobilů či vodíkových vozidel a také připravit infrastrukturu pro jejich masivní rozšíření.
Štítky: Německo Automobily Emise
Zdroj: RED