EnergoZrouti.cz

Liberecký kraj ušetří ročně více než milion, díky zateplení budov

  
Martin Bárta
10. 7. 2020 ▪ 11:37
Cihlová zeď
Cihlová zeď
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Liberecký kraj se v posledních letech pustil do zateplení svých budov, které má přinést další úspory na vytápění ale i chlazení. Díky zateplení nyní podle kalkulací ušetří každý rok více než milion korun.

Během roků 2016 – 2019 ušetřil kraj zateplením budov 3,5 milionu korun, které by jinak musel použít na vytápění a chlazení – data vyplývají z modulu ENERGIE systému pro energetický management, který Liberecký kraj spustil již v roce 2014.

Údaje o spotřebě kraj každý rok porovnává s dobou před provedením energetických opatřeních na budovách. Měřením tak přišel i na to, že v uvedených letech se ušetřilo 3 250 000 kWh a tím tedy i velké množství emisí skleníkových plynů.

Liberecký kraj tak hodlá nadále pokračovat v dalších projektech na snížení energetické náročnosti budov které jsou v jeho správě a to jejich financováním z vlastního rozpočtu ale i za pomoci finanční podpory z Operačního programu Životní prostředí.

Na dokončení tak již nyní čeká dalších dvanáct projektů mezi kterými jsou například Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu, Vlastivědné muzeum v České Lípě, Střední zdravotnická škola v Turnově nebo Léčebna respiračních onemocnění ve Cvikově.

Zateplení budov může ušetřit nemalé finance i rodinným domům pro které jsou taktéž připraveny dotace a to v programu Nová zelená úsporám. Jak na správné zateplení domu jsme nedávno psali i na EnergoŽrouti.cz.
Zdroj: Liberecký kraj