Kvíz: Pamatujete si, jak se žilo za socialismu? Toto dá jen ten, kdo to zažil. Mladí nemají šanci
Období socialismu se může mnohým zdát velmi vzdálené. Mladá generace jej nezažila a mnohdy tak ani nemá představu o tom, jak život v tomto čase vypadal. S naším dnešním kvízem si však na toto období české historie můžete zavzpomínat.
Socialismus v tehdejším Československu trval až do sametové revoluce, která proběhla v roce 1989. Jako socialismus se přitom označuje politický systém, který vychází právě ze socialistické ideologie.
Tehdejší život byl ovlivněn vládnoucí ideologií
Socialistické Československo u nás panovalo mezi lety 1948 a 1989. Vládnoucí ideologie přitom značně ovlivňovala život tehdejších obyvatel. V rámci pracovního týdne bylo běžně nutné absolvovat povinné brigády, kolektivní setkání i aktivity, které se na první pohled tvářily jako dobrovolné, ale bylo tomu přesně opačně.
Většina obyvatel pracovala ve státem vlastněných podnicích. O konkrétní pracovní pozici však nerozhodovala kvalifikace nebo osobní preference, ale spíše politická příslušnost a vztahy, které si člověk dokázal vytvořit.
Dostupnost některého zboží byla omezená
Specifické zásady socialistického režimu se odrážely nejen v politice, ale i ekonomice, hospodářství a celkovém fungování státu. Ačkoliv byla většina zboží dotována, jeho dostupnost bývala omezená. Proto bylo zcela běžné, že jsme se v obchodech potýkali s nedostatkem určitého zboží. Lidé, kteří tuto dobu zažili, si jistě vzpomenou na nedostatek toaletního papíru nebo masa, na které se stály dlouhé fronty.
Vlastnictví rodinného domu nebo auta? Obrovský luxus
Většina obyvatel v tehdejším Československu bydlela v panelových domech. Vlastnění rodinného domu nebo auta bylo považováno za luxus, který si ne každý mohl dovolit. Stejně tak kulturní život byl ovlivňován vládnoucí ideologií. Umělci tak například svoji tvorbu museli přizpůsobovat těmto ideálům, v opačném případě riskovali cenzuru nebo dokonce zákaz činnosti.
Ne všichni obyvatelé však samozřejmě s vládnoucím režimem souhlasili, a tak bylo běžné, že se snažili nařízení nejrůznějšími způsoby obcházet. Velký význam měly i sousedské vztahy a vzájemná solidarita, jelikož se díky tomu lidé lépe vypořádali s byrokracií nebo nedostatkem zboží. Ačkoliv měli lidé jistotu práce i bydlení, přicházeli o své jiné svobody. Nemohli tak například cestovat do západních zemí nebo projevovat svůj názor přesně tak, jak by chtěli.
Retro kvíz: Jak vypadal život za socialismu?
V následujícím kvízu se můžete společně s námi vrátit o několik desítek let do historie. Vaším úkolem přitom bude správně zodpovědět všech sedm otázek.
-
Jak se jmenoval pořad vysílaný za socialismu, který měl v lidech vzbudit zájem o pohyb?
a) Spartakiáda
b) Cvičme v rytme
c) Gymnastika s Mirkou
2. Co v době socialismu znamenalo slovo „agitka“?
a) Zápisník s úkoly
b) Píseň dělnické třídy
c) Drobný politický umělecký útvar
3. Oblíbeným dezertem v období socialismu byly laskonky. O co se jednalo?
a) Křehký dezert z bílků, cukru a ořechů
b) Karamelky s ořechovou příchutí
c) Čokoládové pusinky
4. Místo řasenky ženy v období socialismu používaly mnohdy i jinou látku pro líčení očí. Jakou?
a) Temperové barvy
b) Tuš
c) Krém na boty
5. Oblíbená plyšová hračka dětí v tomto období se jmenovala:
a) Labubu
b) Tamagoči
c) Mončičák
6. Jak se jmenovala stavebnice, po které v socialismu toužil téměř každý malý kluk?
a) Venuše
b) Merkur
c) Pluto
7. Vzpomenete si na název ikonického parfému z karlovarské výrobny Vřídlo, po kterém toužily ženy?
a) Ladné fialky
b) Živé květy
c) Vůně šeříku
Správné odpovědi
-
b)
-
c)
-
a)
-
c)
-
c)
-
b)
-
c)