EnergoZrouti.cz

Konec pokut. Nová auta v EU budou mít od července technologii, která bude omezovat rychlost

  
Nikola Stránská
29. 4. 2024 ▪ 15:27

Už od července letošního roku musí být všechny nově prodávaná vozidla v EU vybavena technologií ISA. Ta bude řidičům znepříjemňovat překračování rychlosti nejen upozorněním, ale i automatickým zpomalením. Mohlo by tak klesnout množství pokut, ale hlavně nehod a úmrtí na silnicích.

Překračujete rychlost? Nový systém vám v tom bude bránit
Překračujete rychlost? Nový systém vám v tom bude bránit
Foto: Unsplash

Překračujete často povolenou rychlost na silnicích? Pak si raději nekupujte nové auto. Už od 6. července totiž budou muset výrobci všech vozidel, která se dostanou na trhu v Evropské unii používat nový bezpečnostní systém. Ten bude řidičům překračování rychlosti nejen znepříjemňovat, ale v některých případech jim v tom i bránit.

Nová technologie, která by se tak měla postupně dostat do všech vozů, bude číst dopravní značky, které omezují rychlost, ale i využívat mapová data a pomocí GPS zjišťovat, kde se vozidlo zrovna pohybuje a jaký je v místě nastavený rychlostní limit.

Pokud řidič překročí povolenou rychlost v daném úseku, vozidlo by mu o tom mělo v první řadě dát vědět vibracemi nebo pípáním. V případě, kdy řidič nezpomalí ani po těchto výzvách, mohl by iniciativu převzít automatický systém, který začne vozidlo zpomalovat až na stanovený rychlostní limit.

Ačkoliv systém může přinést snížení množství dopravních nehod zaviněných vysokou rychlostí, které mnohdy končí fatálně, má i svou kritiku. Tou je hlavně případné problematické chování bezpečnostního asistenta, který může z nevalidních mapových dat vyhodnotit jiný rychlostní limit, než je v daném úseku opravdu platný. U řidičů pak takový asistent spíše vyvolá agresivní než bezpečnější chování v provozu.

Podle odhadů Evropské rady pro bezpečnost dopravy by ale systém pod názvem ISA (Intelligent Speed Adaptation = inteligentní přizpůsobení rychlosti) měl snížit počet nehod na evropských silnicích o 30 procent a počet úmrtí o 20 procent. Podobně jako je tomu v případě systému start-stop by ale měla být i ISA s možností ručního vypnutí řidičem před každou jízdou.
Štítky: Auto Doprava EU Evropská unie Automobily Automobilový průmysl Bezpečnost Rychlost Dodržování rychlosti
Zdroj: EU ISA