EnergoZrouti.cz

Konec nabíjení? Čínská firma ukázala věčnou baterii. Dokáže pohánět přístroje 50 let bez jediného nabití

  
Martin Bárta
12. 1. 2024 ▪ 10:10

Konec dobíjení baterií? Čínská firma ukázala věčnou baterii, která by mohla pohánět mobilní telefony, kardiostimulátory a mnoho dalších zařízení i 50 let bez jediného nabití.

Jaderná baterie od čínské firmy Betavolt
Jaderná baterie od čínské firmy Betavolt
Foto: Betavolt

Mobilní telefon, který se nikdy nemusí nabíjet. Dron, který nemusí nikdy přistát nebo svítilna, které se ani v opravdové nouzi nevybijí baterie. Přesně taková zařízení by v příštích letech mohla začít pohánět speciální baterie, kterou představila čínská firma Betavolt Technology.

Podle firmy by nová baterie mohla zařízením sloužit jako stabilní zdroj energie po dobu i 50 let. To je tak dramaticky delší doba, než je tomu u dnešních baterií například mobilních telefonů, které je nutné každý den či obden nabíjet.

Nová baterie totiž oproti současným lithium-iontovým bateriím funguje na úplně jiném principu, a to využívání atomové energie. Ačkoliv technologie není úplně nová a již dříve se vědci snažili o její využití, čínská firma je první na světě, které se podařilo baterii miniaturizovat pro komerční použití do modulu menšího než je mince.

Baterie je v současnosti využívána ve fázi pilotního testování a ještě tak není dostupná k prodeji, podle firmy by ale právě komerční výroba již měla být velmi blízko.

„Jádrem atomové baterie Betavolt je diamantový polovodič čtvrté generace, který je špičkovým polovodičovým materiálem dobře známým v tomto odvětví,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel firmy Zhang Wei.

Současná verze baterie dokáže dodávat až 100 mikrowattů energie při napětí 3 voltů. Její rozměry jsou přitom pouze 15 mm x 15 mm x 5 mm. Současná baterie by již mohla najít své praktické využití, firma ale plánuje do roku 2025 představit její další verzi, která by již měla být schopná konstantně dodávat výkon jednoho wattu.

Speciální design baterie přitom zajišťuje, že nemůže dojít k jejímu vznícení ani výbuchu. Pracovní teplota baterie je od –60 °C do 120 °C.

Baterie by měla podle vývojářů být z hlediska jakéhokoliv jaderného záření naprosto bezpečná, nedochází totiž k žádnému prostupu tohoto záření do vnějšího prostředí. Díky tomu by mohla být vhodná například i pro kardiostimulátory, jejichž napájení je dnes stále problematické.
Štítky: Čína Baterie Elektronika Elektřina Nabíjení