EnergoZrouti.cz

Ceny kobaltu důležitého pro výrobu baterií elektromobilů na burze stále rychle rostou

⚡ 14. 3. 2021, 09:07

Cena kobaltu, tedy vzácného kovu, který je v současnosti velmi důležitou součástí elektromobilů vystřelila vzhůru. Jedna tuna kobaltu tak v současné době stojí na londýnské burze přes 53 tisíc dolarů (asi 1,16 milionu korun). Ceny stále rychleji rostou díky větší poptávce po kobaltu způsobené rychlejším rozvojem elektromobility.

Kobalt je velmi vzácný i díky tomu, že jej v současnosti těží pouze několik zemí na světě. Těžba kovu je často odsuzována i kvůli nelidským podmínkám v dolech kde je využíváno i dětských otroků. V současné době je také výroba a dodávka ovlivněna logistickými potížemi v návaznosti na pandemii koronaviru v Jižní Africe.

Vědci jsou si problémů s tímto kovem vědomi a tak už delší dobu pracují na modernějších bateriích, které by dokázaly kobalt ale i další vzácné kovy nahradit. Jak rychle se ale povede dostat na trh nové baterie bez vzácných kovů pro další rozvoj elektromobilů je zatím jen otázkou.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡