Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Klima    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Lesy » Ministerstvo zemědělství rozšířilo zónu lesů zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství rozšířilo zónu lesů zasažených kůrovcem


Strom zasažený kůrovcem
Strom zasažený kůrovcem
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

27. 7. 2020    16:13

Ministerstvo zemědělství v pondělí upravilo takzvanou červenou zónu, tedy oblast lesů pro kterou platí mimořádná opatření na zvládání kůrovcové kalamity. Díky označení tomuto označení oblasti tak mohou správci lesů věnovat více kapacity a personální energie na vytěžení napadaného dříví a jsou jim odpuštěny některé povinnosti správce lesa.

Ministerstvo od pondělí červenou zónu rozšířilo přibližně o 10 procent tedy o 982 nových katastrů na aktuálních 6 109. Poslední aktualizaci červené zóny ministerstvo provádělo na konci minulého roku. V červené zóně platí mimořádná opatření, která umožňují lepší zvládání kůrovcové kalamity tedy primárně věnovat co nejvíce energie vytěžení a zpracování napadených stromů.

Vlastníci a správci lesů ale tímto opatřením mohou také upustit od některých povinností jako je třeba instalace lapačů kůrovce, které již v tomto kritickém stavu nejsou účinné. Majitelé lesů také mohou při tomto opatření ponechat větší plochy nezalesněných pruhů uvnitř porostů, díky kterým ušetří za nedostatkové sazenice a také nedostatečné množství zaměstnanců pro výsadbu. Větší šířkou pruhů mohou také vlastníci vytvořit lepší možnosti pro regulaci spárkaté zvěře, která způsobuje škody na nové výsadbě.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Listnatých lesů u nás přibývá

Podle dat za rok 2019 se lesníkům daří měnit druhovou skladbu lesů a to hlavně na ty listnaté, kůrovcová kalamita tak tento trend urychluje a do budoucna může přispět k větší rozmanitosti lesních porostů. Jen loni tuzemští lesníci vysázeli více jak 111 milionů listnáčů a 36,1 milionu smrků. Loňské množství obnovených lesů bylo také nejvyšší v historii samostatné České republiky.

V obnově lesů a výsadbě nových často pomáhají neziskové organizace, města i obce. Příkladem může být výsadba až 651 stromů a keřů ve Středočeském kraji, který tuto výsadbu i financuje.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: MZ ČRVýběr z článků