Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Zvířata    Voda    Vodík    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Královodvorská ZOO má další úspěch, první mládě zmije Nitscheiovy v Českých ZOO

Zmije Nitscheiova
Zmije Nitscheiova
Foto: Safari Park - Dvůr Králové

7. 1. 2021    10:02, komentáře

Víme, tenhle článek a obrázky v něm nejspíše nebudou nic moc pro ofidiofoby, tedy ty z nás, kteří mají už při pohledu na fotografii hada abnormální strach. I tak jsou ale tyto zmije dalším velkým úspěchem Safari Parku ve Dvoře Královém. Právě místním chovatelům v unikátní expozici hor střední Afriky se totiž narodilo první mládě zmije Nitscheiovy v tuzemských zoologických zahradách.

První mládě po dlouhých šesti letech chovu

O tom, že rozmnožení této vzácné zmije je velmi pracné svědčí i to, že se chovatelé mláďat dočkali až po dlouhých šesti letech, které tento druh v expozici místní zoo chovají. O to větším úspěchem pro celou zahradu je i fakt, že jde o první odchov v tuzemských zoo ale i na Slovensku.

Mládě zmije Nitscheiovy , Safari Park - Dvůr Králové
„Chov zmijí Nitscheiových je velmi náročný. Jsou to jedovatá zvířata, která navíc díky tomu, že žijí ve vysokých horách střední Afriky, potřebují velmi specifické podmínky, které není snadné udržet,“ popisuje expert na plazy Pavel Moucha, který stojí za zoologickou koncepcí expozice Jedovatá Afrika.

Zmije v zoo zatím krmí dvakrát týdně malými žabkami jelikož i dospělí jedinci se ve volné přírodě živí především různými druhy ještěrů nebo žab. Až ale mláďata povyrostou začnou je chovatelé více přesouvat na stravu, kterou dospělí hadi dostávají v péči člověka a to v podobě malých potkanů či myší.

Mláďata už mají dostatek jedu na usmrcení

Ačkoliv se mláďata, zatím mohou zdát jako málo nebezpečná, opak je pravdou. Jelikož jde o druh vejcoživorodých, matka se o mládě nijak nestará a to tak musí být schopno si potravu pro sebe samo obstarat. Chvíli po narození tak mají mláďata dostatek jedu, který snadno usmrtí kořist.

Zmije Nitscheiovy ovšem nejsou pro člověka nijak velkým nebezpečím, není totiž ani známo mnoho případů, kdy by tento druh na člověka zaútočil či ho dokonce usmrtil. Jde tak o celkem málo agresivní druh hada.

Mladé zmije tak nyní obývají speciální chlazenou expozici střední Afriky v pavilonu Vodní světy místní zoologické zahrady. Aby měly zmije přirozené prostředí, musí být klimatizací udržována teplota mezi 16 a 20 stupni Celsia.


Líbil se vám článek?

Zdroj: Safari Park


Další doporučené články
Komentáře
Bohužel, zatím nebyly přidány žádné komentáře k článku, buďte první!

Přidat komentář