EnergoZrouti.cz

Vodík v plynovodech domácnostem dál zvýší náklady na energie. Instalujme raději tepelná čerpadla, radí odborník

  
Tomáš Jelínek
26. 9. 2022 ▪ 09:13

Vodík by měl v plynovodech do budoucna nahradit zemní plyn. Podle odborníků by to ale mohlo vést k dalšímu zvyšování cen energií pro domácnosti. Mnohem výhodnější by tak měla být instalace tepelných čerpadel.

Vodík jako náhrada plynu by dramaticky zvýšil náklady
Vodík jako náhrada plynu by dramaticky zvýšil náklady
Foto: Andreas Breitling z Pixabay

Spolu s energetickou krizí a hledání nových způsobů vytápění a výroby elektrické energie bez využití fosilních paliv z Ruska přichází i velmi silná kritika některých těchto metod. Příkladem může být využití vodíku, který by mohl nahradit část zemního plynu v plynovodech a zajistit tak domácnostem a firmám nižší emise, dostatečné dodávky, a to bez zemního plynu z Ruska.

Ačkoliv stále více energetických firem využití vodíku zkoumá například pro vytápění, podle nového výzkumu by to mohl být špatný krok. Jak totiž ukazuje studie odborníků z Cornwall Insight, využití vodíku by mohlo být pro vytápění domácností mnohem dražší záležitostí než je tomu u zemního plynu.

Náklady na vytápění domácností by se tak v případě rozšiřování vodíku jako to má v plánech Spojené království mohly razantně zvýšit, a to až o dvojnásobek.

Využití vodíku pro spalování v současných či modernizovaných plynových kotlích má ale v plánu i Evropská unie včetně Česka. Příkladem může být tuzemský GasNet, který už využití vodíku v plynovodní síti testuje. V některých případech je pak podle něj síť už na přimíchávání vodíku připravena.

Současná výroba vodíku je ale stále jen okrajovou záležitostí a většinou vzniká za pomoci fosilních paliv, což se neshoduje s plány EU na redukci emisí skleníkových plynů. V případě, že by tento vodík vznikal z obnovitelných zdrojů energie, tedy jako zelený vodík, bude ale i nadále pro vytápění nevhodný.

Jak uvedl šéf poradenské agentury, která se zabývá i energetikou či dopravou Mïchael Liebreich, vytápění vodíkem z obnovitelné energie je 6krát méně účinné než využití energie v tepelném čerpadle. Podle Liebreicha by tak mělo být pro vytápění domácností spíše využíváno tepelné čerpadlo než vodík.

Vytápění domácností 100% vodíkovým palivem, které by mělo zemní plyn nahradit tak bude velmi neekonomické a domácnosti by tak podobné řešení mohlo vyjít ještě dráž než je tomu v současnosti u zemního plynu.
Štítky: Vodík Tepelná čerpadla Vytápění Energie Plynovody Energetika Zemní plyn
Zdroj: RED