Varování: Ve sklepech českých domů se šíří neviditelná plíseň. Pokud cítíte tento zápach, jednejte okamžitě
Začínající plíseň mnohdy není na první pohled vidět a řada lidí tak netuší, že s tímto problémem bojuje. Záhy se však o slovo přihlásí typický zatuchlý zápach. Plíseň se často objevuje v místech, kde se drží vlhkost a jsou špatně odvětrávána – typickým zástupcem jsou proto právě sklepy českých domů.
Přítomnost plísně ve sklepě není jen estetickým problémem. Může mít vážné dopady na vaše zdraví i majetek, který zde skladujete. Mikroskopické spory, které plísně uvolňují, přitom mají tendenci se rychle šířit.
Ve sklepech se mohou objevit různé druhy plísně. Jak je rozpoznat?
Plíseň je často rozpoznatelná na první pohled podle svého charakteristického vzhledu. Podle toho, jaký konkrétní druh plísně prostor napadnul, se může lišit její barva. Setkat se tak můžete s bílou, šedou, zelenou nebo černou barvou. Každý druh plísně přitom má trochu odlišné vlastnosti a lišit se může i jeho vliv na lidské zdraví.
Obecně rozlišujeme tyto druhy plísně:
-
Penicillium: Plíseň má zelenou barvu, běžně se vyskytuje na stěnách nebo dřevě. Možná rizika spočívají v podráždění kůže, alergických reakcích a zánětech dutin.
-
Aspergillus, Stachybotrys: Tyto druhy plísně mají černou barvu a často napadají právě sklepy, rohy místností a koupelny. Do vzduchu vypouští silné alergeny a toxiny a dráždí dýchací cesty.
-
Cladosporium: Tato plíseň je charakteristická bílou barvou a může se vyskytovat v chladných koutech nebo třeba na nábytku. Při kontaktu s kůží může vyvolat reakce.
-
Aspergillus flavus: Tato žlutá plíseň napadá stropy a staré zdivo. Setkat se s ní proto můžete i ve sklepě, přičemž je silně toxická.
Plíseň ve sklepě nemusí být zřejmá na první pohled. Než se na stěnách objeví, obvykle o sobě dá vědět zatuchlým zápachem, mokrými skvrnami na stěnách nebo vlhnoucím vybavením.
Proč plíseň ve sklepě nejčastěji vzniká
Aby mohlo dojít k rozvoji plísně ve sklepním prostoru, jsou k tomu samozřejmě potřebné adekvátní podmínky. V prvé řadě vzniku plísní jednoznačně nahrává vysoká vlhkost vzduchu držící se dlouhodobě nad 60 %. Plíseň tak může sklepy napadnout například po povodních, kdy vlhkost v prostoru přetrvává dlouhou dobu i po odčerpání veškeré vody.
Problémem může být také nedostatečné větrání. I když se to nemusí zdát jako podstatné, i ve sklepě je potřeba pravidelně a důkladně větrat. Pokud máte možnost, nechávejte zde celoročně otevřené okno na ventilaci. Pokud v prostoru chybí cirkulace vzduchu, hromadí se vlhkost a teplo, což je základním předpokladem pro rozvoj plísně.
Jak se zbavit plísně ve sklepě jednou provždy
Pokud plíseň v prostoru objevíte, je vhodné jednat co nejrychleji. Pamatujte na to, že se tento nezvaný host může poměrně rychle šířit a záhy zamořit celý sklep. První pomocí je důkladná dezinfekce stěn a veškerého vybavení, abyste plíseň odstranili. Použijte kvalitní prostředky proti plísni na bázi aktivního kyslíku nebo octu. Při práci v prostoru používejte ochranné rukavice, brýle a respirátor. Zasaženou oblast je poté vhodné ošetřit sanačním nátěrem.
Jakmile projevy plísně odstraníte, je důležité také upravit podmínky. Díky tomu zajistíte, že se plíseň po čase nevrátí. Důležité je proto odstranit příčinu vlhkosti. Opravte zatečení, zkontrolujte izolaci nebo prostor důkladně vysušte. Nezapomeňte také zvýšit cirkulaci vzduchu. Pravidelně větrejte.
Myslete na to, že prevence je v tomto ohledu vždy jednodušší než následná likvidace plísně. Ačkoliv tento problém nemusí být na první pohled viditelný, může vážně škodit vašemu zdraví.