Tohle tlačítko na mobilu raději nikdy nemačkejte. Spouští tiché nahrávání bez vašeho vědomí
Možná o tom ani nevíte, ale prostřednictvím nenápadného tlačítka na svém telefonu můžete nechtěně spustit nahrávání. Abyste se této nežádoucí situaci vyhnuli, vyplatí se mít přehled o tom, co které konkrétní tlačítko na vašem telefonu dělá (například i při dlouhém stisknutí).
Zatímco v některých situacích je aktivace mikrofonu na telefonu žádoucí, v jiných tomu může být přesně opačně. Některé aplikace mohou mikrofon využívat způsobem, který není uživateli vždy zcela zřejmý. Jak tomu zabránit?
Mikrofon využívají hlasoví asistenti
Ze všeho nejdříve můžeme uvést, že pomocí tlačítka na telefonu můžete aktivovat funkce chytrého asistenta (Siri, Bixby nebo Google Assistant). Právě ten přitom poslouchá váš hlas a na základě vašich pokynů provede požadovanou akci. Můžete se jej zeptat na aktuální počasí nebo jej třeba požádat, aby vytočil hovor s konkrétním člověkem. Na iPhonech i řadě mobilních telefonů s Androidem hlasového asistenta spustíte delším podržením vypínacího tlačítka, a to i v případě, že je zrovna telefon uzamčený.
Hlasoví asistenti používají takzvanou funkci passive listening (pasivní poslech), která běží na pozadí. Znamená to, že přirozeně poslouchají vše, co se kolem děje, ale na uživatele začnou reagovat, až po aktivační frázi (například Hey, Siri).
Spuštění chytrého asistenta lze zakázat
Pokud hlasového asistenta nevyužíváte, není nic jednoduššího, než jej vypnout v nastavení telefonu (respektive vypnout funkci spuštění tlačítkem). Díky tomu předejdete situacím, kdy jej spustíte omylem a například odešlete zprávu, kterou jste nechtěli.
U iPhonů postupujte následovně:
-
Přejděte do Nastavení → Siri a hledání → Řekněte něco Siri.
-
U možnosti Spustit Siri postranním tlačítkem vypněte přepínač.
U mobilních telefonů s Androidem se může návod lišit v závislosti na konkrétním modelu telefonu. Obecně ale postupujte takto:
-
Otevřete Nastavení → Systém/Gesta/Tlačítko napájení.
-
Zvolte možnost pojmenovanou nejčastěji jako Podržení tlačítka napájení nebo Funkce bočního tlačítka.
-
Vyberte Žádná akce místo Google Assistant.
Skutečně nás telefony odposlouchávají?
Ačkoliv se řada uživatelů domnívá, že je mobilní telefony odposlouchávají a data zneužívají, výrobci mobilních telefonů se proti tomuto tvrzení ohrazují. Například Apple zmínil, že data zaznamenaná Siri nikdy nesloužila k reklamním účelům.
V minulosti však bylo informováno o případu, kdy hlasová asistentka Siri „neúmyslně“ spustila nahrávání a nasbíraná data se následně dostala ke třetím stranám. Skandál pomohly odhalit právě cílené reklamy. Uživatelům totiž připadalo zvláštní, že dostávají reklamu na zboží, o kterém se předtím bavili. Jeden z žalobců také tvrdil, že po soukromém rozhovoru se svým lékařem se mu zobrazila reklama na konkrétní chirurgický zákrok.
Přístup k mikrofonu můžete zakázat i aplikacím
Mikrofon některé mobilní aplikace používají ke zcela praktickému účelu, nikoliv odposlouchávání. V některých aplikacích je například mikrofon stěžejní pro možnost diktování poznámek nebo odesílání hlasových zpráv. Mikrofon však mohou aplikace využívat také pro filtrování hluku při hovorech nebo správné rozpoznání hlasových příkazů.
Pokud se chcete dozvědět, jaké konkrétní aplikace přístup k mikrofonu využívají, stačí přejít do sekce v nastavení. A pokud budete chtít, můžete tento přístup zakázat. Pouze se připravte na to, že takto můžete být o některé funkce ochuzeni.
U iPhonů je třeba pro zakázání mikrofonu postupovat následovně:
-
Otevřete Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Mikrofon.
-
Zobrazí se vám přehled všech aplikací ve vašem telefonu, které mikrofon využívají.
-
U aplikací, u kterých chcete přístup k mikrofonu zakázat, můžete jednoduše změnit nastavení.
U mobilních telefonů s operačním systémem Android je postup podobný:
-
Přejděte do Nastavení → Oprávnění/Soukromí → Mikrofon.
-
Následně se vám zobrazí seznam všech aplikací, které mají přístup k mikrofonu.
-
Přístup k mikrofonu můžete u každé aplikace volitelně nechat povolený, nebo jej zakázat.