EnergoZrouti.cz

Stát podpoří nákup nových aut na vodík a elektřinu

  
Martin Bárta
1. 6. 2022 ▪ 09:51

Už za několik dní spustí stát další kolo dotačního programu, který by měl podpořit nákup stovek nových vozidel na elektřinu a vodík. Mimo osobních vozidel bude možné dotaci získat i na nákladní vozidla do 3,5 tuny nebo takzvané wallboxy.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Sophie Jonas on Unsplash

Stovky nových vozidel poháněných elektřinou uloženou v bateriích, ale i tou vyrobenou z vodíku by se do několika let mělo objevit na tuzemských silnicích. Jejich rozšíření totiž nově podpoří dotace od Ministerstva životního prostředí. Na nákup bezemisních vozidel tak půjde 600 milionů korun z Národního plánu obnovy. Využít je ale budou moci jen veřejné instituce nebo neziskové organizace.

Finance budou dostupné až do konce roku a ministerstvo počítá, že by se díky tomu mělo na silnicích objevit téměř 1 500 bezemisních vozidel. Mimo to by také mělo dojít k instalaci asi dvou stovek dobíjecích stanic. V současnosti je ve službách státu 606 elektromobilů a 163 vozidel na CNG, které již Ministerstvo životního prostředí podpořilo dotací. Nový program by tak měl počet těchto vozidel s alternativními pohony rozšířit.

Příspěvek 300 tisíc korun na jeden osobní elektromobil nebo až půl milionu korun na nákladní elektromobil do 3,5 tuny či na vodíkové osobní vozidlo budou moci získat obce, úřady, školy nebo neziskové organizace.

„Je to revoluční dotace. Chceme zrychlovat v odklonu od závislosti na fosilních palivech, snížit jejich spotřebu i závislost na jejich dovozu, týká se to také proměny vozového parku. Podporujeme proto nákup elektromobilů v různých kategoriích a podporu osobních vodíkových vozidel. Při dnešních cenách benzínu a nafty je to i otázka nižších provozních nákladů. Díky naším dotacím budou brzy po českých silnicích jezdit stovky nových šetrných aut a ani tím naše úsilí neskončí, další dotace do čisté mobility pak plánujeme z Modernizačního fondu,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Díky dotaci si tak veřejné instituce budou moci pořídit ekologická vozidla za ceny, které jsou srovnatelné s vozidly na konvenční pohon. Společně s elektromobily mohou žadatelé pořídit i nabíječky, tedy takzvané wallboxy. Na ty je možné získat dotaci až 30 tisíc korun. Tato dotace tak v případě nabíječek uhradí téměř celou jejich cenu.

Žádosti mohou příslušné instituce podávat od 6. června. Konec příjmu žádostí pak bude 15. prosince 2023. Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí ČR v jednokolové nesoutěžní výzvě. Vozidla pak musí být pořízena nejpozději do poloviny roku 2025. Po roce 2023, případně po vyčerpání alokace, by měla dotační podpora pokračovat i v dalších letech, a to finanční podporou z Modernizační­ho fondu.
Štítky: Elektromobil Vodík Auto Automobily Doprava Dotace Elektromobilita
Zdroj: RED