Špatná zpráva pro statisíce domácností: Oprava tohoto spotřebiče bude nově jen luxus pro bohaté

     
Petr Eybl
3. 7. 2025 ▪ 23:05

Ekologie se v posledních letech stala jedním z nejdiskutovanějších témat. Různé organizace, společenství i jednotlivé státy se snaží prostřednictvím rozličných opatření co možná nejefektivněji zamezit znečišťování životního ovzduší.

Servis tohoto spotřebiče se citelně prodraží.
Servis tohoto spotřebiče se citelně prodraží.
Foto: Shutterstock

Tato opatření mají dopad nejen na velké mezinárodní společnosti, ale i na běžné obyvatele různých států, přičemž výjimkou není ani Česká republika. Nedávno bylo v tomto směru schváleno nové nařízení evropského parlamentu a rady, jehož pozornost směřuje na fluorované skleníkové plyny. Toto nařízení se dotýká především tepelných čerpadel, která fluor v mnoha případech doposud obsahují. Na jaké změny by se v souvislosti s tímto opatřením měli běžné domácnosti připravit?

Nařízení o fluorovaných skleníkových plynech se již v blízké budoucnosti dotkne celé řady domácností

Evropský parlament přijal v únoru roku 2024 nové nařízení, které se dotýká fluorovaných skleníkových plynů (známé rovněž pod zkratkou F-plyny). Tyto plyny se běžně používají například v chlazení, klimatizacích nebo tepelných čerpadlech, což jsou předměty, které se nachází v nespočtu běžných domácností. Konkrétně se jedná o nařízení parlamentu a rady (EU) 2024/573 ze dne 7. února 2024 o fluorovaných skleníkových plynech, o změně směrnice (EU) 2019/1937 a o zrušení nařízení (EU) č. 517/2014.

Cílem tohoto opatření je postupné snižování spotřeby zmíněných plynů přibližně do roku 2050. Důvodem je jejich vysoký potenciál přispívat ke globálnímu oteplování, který je několikanásobně vyšší například i ve srovnání s nechvalně proslulým oxidem uhličitým.

Nařízení o fluorovaných skleníkových plynech zahrnuje:

  1. Plánovaný zákaz uvádění nových zařízení s fluorovanými skleníkovými plyny
  2. Omezení servisu a údržby stávajících zařízení, která disponují vysokým GWP (GWP značí potenciál globálního oteplování a je měřítkem toho, kolik tepla skleníkový plyn v určitém časovém horizontu zachytí ve srovnání s oxidem uhličitým. Referenční GWP oxidu uhličitého je stanoveno na hodnotu 1. Čím vyšším GWP určitý plyn disponuje, tím výrazněji přispívá k oteplování planety Země. Naopak nižší GWP je známkou toho, že je plyn v tomto směru poměrně šetrný.
  3. Vyžadování recyklace a regenerace chladiv při jejich opravách a likvidaci

Změny přichází na popud EU. , ...

Jaké změny se do budoucna konkrétně plánují?

Ke změnám bude docházet postupně. Například již od 1. ledna 2025 nesmí být podle zmíněného nařízení na trh uváděna zařízení s GWP nad 750. To se mimo jiné vztahuje na splitové systémy klimatizací a tepelných čerpadel. U něk­terých zařízení, jako jsou hermeticky neuzavřené komerční chladničky či mrazáky, je tato hodnota omezena dokonce jen na 150. 

Od roku 2027 se pak zákaz začne týkat i malých tepelných čerpadel do 12 kW s GWP vyšším než 150.

K dalším zpřísněním dojde v letech 2029, 2032 a 2035.

Co se omezení servisu stávajících zařízení týče, od 1. ledna 2025 je servis monoblokových tepelných čerpadel a klimatizací s GWP vyšším než 2 500 povolen pouze s recyklovaným (resp. regenerovaným) F-plynem. Z toho vyplývá, že nové (tzv. panenské) plyny s takto vysokým GWP již nebude možné pro servis použít. 

Od 1. ledna roku 2026 se zákaz servisu začne vztahovat i na domácí tepelná čerpadla a klimatizace s GWP vyšším než 2 500. To se týká především starších tepelných čerpadel, která se mohou nacházet i v běžných domácnostech. Jde např. o čerpadla, která využívají plyny R404A nebo R507. Pro jejich údržbu a servis se budou smět rovněž používat pouze recyklované (resp. regenerované) ply­ny.

1. ledna roku 2032 se zákaz nových F-plynů pro servis rozšíří i na zařízení s GWP 750 či vyšším.

Servis některých starých tepelných čerpadel bude omezen. , ...

Co to v praxi znamená? 

Z výše zmíněných informací vyplývá, že pokud máte doma starší čerpadlo s GWP vyšším než 2 500, budete muset pro jeho servis využít recyklovaný (resp. recyklovaný) plyn, který splňuje požadavky. Servis se tedy celkově citelně prodraží, neboť recyklace plynu vyžaduje dodatečné náklady. O kolik přesně se servis prodraží, je těžké odhadovat, neboť závisí na mnoha faktorech a především budoucí ceně vyžadovaných plynů. Podle názoru některých odborníků se však jednat o zdražení v řádu tisíců až desetitisíců korun

Pokud ovšem vlastníte čerpadlo novější s přijatelným GWP, můžete zůstat (alespoň prozatím) klidní. 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Ekologie Prostředí Příroda Ovzduší
Zdroj: mzp.gov.cz, eeb.org, danfoss.com, esipa.cz, celnisprava.gov.cz, cs.wikipedia.org