Pokud máte na domě toto, přitahujete zloděje jako magnet. Raději to ihned sundejte
Jedinci, kteří se ničeho neštítí a jsou schopni pro svůj vlastní prospěch okrádat nevinné, mezi námi byli bohužel vždycky. Jinak tomu není ani v jednadvacátém století.
Mnoho z nich se přizpůsobilo moderní době a své oběti si vyhlížejí zejména na internetu. To však neznamená, že vymizeli „tradiční" zloději, kteří cílí na hmotný majetek. Ti však v dnešní době musí být při plánování krádeží obvykle pečliví a důmyslní. Proto si vybírají pouze takové stavby, které splňují určité charakteristiky. Velmi často je přitahují například domy, na nichž se nachází určité předměty. O které předměty se jedná a proč není vhodné je na jakoukoliv budovu instalovat?
Že někdy málo znamená více? V tomto případě to neplatí
Zkušení pachatelé ve většině případů nejsou impulzivní a výrazně podprůměrně inteligentní lidé, kteří loupí bez dostatečného množství informací a propracované strategie. I takoví zloději samozřejmě existují, ale ti zpravidla nejsou tolik nebezpeční, neboť se ve většině případů nechají chytit při prvním, maximálně druhém, pokusu o krádež.
Při snaze o bránění svého majetku byste tak měli vzít v potaz, že největší hrozbu pro vás představují zkušení lupiči, kteří mají vypracované sofistikované postupy a jsou velmi dobře informovaní.
Takoví lupiči moc dobře poznají, když máte na domě nainstalovanou snadno rozpoznatelnou falešnou nebo nefunkční kameru. Právě ta je zmíněným předmětem, který může naopak pozornost zlodějů přitáhnout. Pokud tedy nemáte v plánu si pořídit funkční kamerový systém, nesnažte se jej nahrazovat falešnými nebo starými kamerami, které již nefungují. V tomto případě zpravidla neplatí, že málo znamená více.
Proč falešná nebo nefunkční kamera přitahuje pozornost lupičů
Hlavní důvod, proč falešná nebo nefunkční kamera přitahuje zkušené lupiče, spočívá v tom, že majitel jejím prostřednictvím vysílá implicitně jasný signál: „Skrývám doma něco cenného, avšak zabezpečení beru pouze na lehkou váhu."
To je pro zloděje znamení, že právě dům s falešnou nebo nefunkční kamerou může být ideálním kandidátem na vykradení, neboť se v něm s vysokou pravděpodobností skrývá něco, co může mít vysokou hodnotu. Pokud by se v domě nic cenného nenacházelo, majitel by nejspíše neměl sebemenší důvod se lupiče snažit pomocí falešných kamer odlákat. Zloděj zároveň může nabýt dojmu, že není tak riskantní se danou hodnotnou věc pokusit ukrást (protože majitel zabezpečení podceňuje). Stejné to je mimochodem s alarmem.
Zkušení zloději by možná paradoxně mnohem více znejistěli v případě, kdy žádnou kameru ani alarm mít nainstalovaný na domě nebudete. V takovém případě se mohou obávat, že jste tyto bezpečnostní prvky důmyslně skryli. Každopádně úplně nejvhodnější je z hlediska bezpečnosti kameru či alarm mít, avšak plně funkční.
Na co dalšího je vhodné si dát pozor
Kromě falešné kamery by zloděje k vašemu domu mohla přilákat například popelnice, ve které se nacházejí krabice od drahých produktů (krabice od produktů značky Apple, drahých televizí, značkových bot nebo pravých šperků apod.).
Problematická je taktéž nevyzvednutá pošta, která může značit, že jste na dovolené, nebo se z jakéhokoliv jiného důvodu dlouhodobě pohybujete mimo domov.
Kromě toho není vhodné se chlubit na sociálních sítích o tom, že jste si pořídili nějaký drahý výrobek, nebo na nich zveřejňovat aktuální fotky z dovolené - jedná se o přímý důkaz toho, že je váš dům volný.