Pět varovných signálů, že se na vás někdo dívá přes webkameru. Takto sledování vypnete během chvilky
Moderní technologie mohou lidem do značné míry usnadnit život. Na druhou stranu přináší do našich životů i celou řadu nových nebezpečí.
Proto by měl každý znát alespoň základní zásady kybernetické bezpečnosti. Ty však samy o sobě nemusí vždy stačit, a tak není v žádném případě na škodu se na toto téma podrobněji zaměřit. Hodit se vám rozhodně mohou například následující tipy, jak poznat, zda vás někdo nepozoruje skrze webkameru.
LED diody svítí či blikají i ve chvíli, kdy kameru nepoužíváte
Ve většině externích webkamer nebo vestavěných kamer je zabudován LED indikátor, který se rozsvítí ve chvíli, kdy je kamera aktivována.
V případě, že tento LED indikátor svítí nebo bliká i ve chvíli, kdy kameru nepoužíváte, může to být varovné znamení, že byla aktivována bez vašeho vědomí. To může zapříčinit například malware (škodlivý software, který je navržen tak, aby poškodil počítač, narušil jeho funkce nebo získal přístup k citlivým informacím – například osobním údajům či v extrémních případech i přístupům k internetovému bankovnictví).
Právě prostřednictvím malwaru hackeři v drtivé většině případů dokážou získat přístup k vaší externí webkameře či vestavěné kameře. Stačí, abyste si jej (často zcela nevědomě) nainstalovali do vašeho zařízení.
Neobvyklé procesy na pozadí či změněné oprávnění
Zpozornět je třeba rovněž v případě, kdy se v systémovém správci procesů začnou objevovat podezřelé programy, které běží zcela bez vašeho vědomí. Jejich název se často snaží napodobovat winlogon.exe. Pravý winlogon.exe není virus a má při používání počítače s operačním systémem Windows nesmírně důležitou roli.
Jakmile však zaznamenáte nějaký soubor s podobným názvem (například winlogon32.exe nebo winlogons.exe), je na čase zakročit.
Co se mobilních telefonů týče, ty zase mohou při napadení vykazovat nevysvětlitelné využití dat nebo baterie, které jsou způsobené nahráváním a přenosem videa.
Kamera se pohybuje, i když jste ji nezapnuli
Dalším varovným signálem může být pohyb kamery, pokud není zapnutá. Moderní webkamery (zejména ty externí) se často umí otáčet, naklánět nebo jinak přizpůsobovat okolí. Pokud k tomu dochází, aniž byste kameru zapnuli, může být znovu na vině malware.
Nefunkční přístup k nastavení kamer či nevyžádaná změna v nastavení
Pokud ztratíte přístup k nastavení kamer (zničehonic došlo ke změně přístupových údajů či autorizačního kódu), může to opět způsobovat malware.
Podezřelé jsou taktéž jakékoliv změny v nastavení kamer, pokud jste je neučinili vy.
Neočekávané upozornění či vznik nových souborů
V případě, že obdržíte nečekanou notifikaci o přihlášení nebo detekci pohybu, měli byste to brát jako varovné znamení. Toto upozornění může přijít například ze zabezpečovacího systému.
Extrémně vážným varovným signálem je pak vznik nových souborů (nové fotografie či videa, jež jste nevytvořili vědomě). V takovém případě je vhodné okamžitě kameru zaklapnout (pokud máte tu možnost). Jestli kameru zaklapnout nemůžete, neváhejte ji zalepit neprůhlednou páskou.
Praktické rady, jak tomuto nebezpečí předcházet
Nejlepší obranou proti tomuto nebezpečí je prevence instalace malwaru. Vyvarujte se stahování jakýchkoliv podezřelých souborů, nenavštěvujte podezřelé webové stránky a neotevírejte přílohy v nevyžádaných emailech.
Rovněž pravidelně kontrolujte využití dat a baterie. Vyšší spotřeba bez zjevného důvodu může značit, že na pozadí běží podezřelé procesy. Nezapomeňte taktéž pravidelně ověřovat oprávnění aplikací a přístupy.
Sledujte procesy na pozadí. Obzvláště v případě, že se bez zjevného důvodu zvýšila spotřeba baterie. Sledujte také notifikace a záznamy o přihlášení a jakmile zaznamenáte cokoliv podezřelého, obraťte se na zkušeného IT specialistu.