Kvíz: Umíte přeložit výrazy z 90. let do dnešní češtiny? Pokud zvládnete 5 ze 7, devadesátky vám říkají pane
Devadesátá léta představují pro Čechy velmi specifické období. Po pádu dlouholeté éry komunismu přišlo něco úplně nového a neznámého.
Začalo docházet k vytváření zbrusu nových institucí, společností či politických stran a lidé mohli po několika dekádách volně cestovat do zahraničí i veřejně vyjadřovat své vlastní názory, aniž by jim za to hrozila perzekuce ze strany komunistického režimu. Do českého slovníku se rovněž začaly stále častěji dostávat výrazy, které mají kořeny v západních jazycích. Některé z nich se používají do dnešního dne, jiné upadly v zapomnění. Jak dobře jste na tom se znalostí výrazů, které se v devadesátých letech na území České republiky běžně používaly? To si můžete otestovat prostřednictvím kvízu, který najdete na konci tohoto článku.
Devadesátá léta v České republice: Symbol svobody, nových technologií a neomezených možností, ale také podvodů, prostituce či vražd
Devadesátá léta oficiálně začala 1. lednem 1990 a skončila 31. prosincem 1999. Z kulturního hlediska i mezi lidmi nicméně bývá za tuto historickou etapu běžně označováno období mezi pádem komunismu v Evropě a teroristickými útoky z 11. září 2001.
Toto období se v České republice vyznačuje zásadní transformací politické scény i celou řadou výrazných změn, které se dotkly takřka všech oblastí života. Mnozí lidé pociťovali euforii a byli optimističtí, avšak objevovaly se i důvody k nejistotě a společenské otřesy.
Zcela zásadní byl přechod na tržní ekonomiku: Bylo zrušeno centrální plánování, český trh se otevřel světu a došlo k liberalizaci cen. Na to je dnes možné nahlížet převážně pozitivně, avšak takřka na všem lze nalézt zápory.
V souvislosti s transformací ekonomiky by se za zápor daly považovat například některé praktiky, které se pojily s takzvanou kupónovou privatizací. Jejím cílem bylo umožnit občanům podílet se na vlastnictví státních podniků, čehož však někteří lidé zneužili – často docházelo k tzv. „tunelování“.
Narychlo připravené a neustálené právní prostředí po pádu komunismu, nedostatečné množství zkušeností s tržní ekonomikou a korupce umožnily masivní odčerpávání majetku z původně státních podniků do rukou soukromých vlastníků. A to nezřídka prostřednictvím nekalých praktik, které vedly k rychlému zbohatnutí určité skupiny lidí na úkor někoho jiného. Celá řada případů tunelování se neobjasnila do dnešního dne, přičemž je velmi pravděpodobné, že již k jejich objasnění nikdy nedojde.
Další problém pak představovala i zvýšená násilná kriminalita. Zatímco ještě v roce 1989 bylo na území dnešní České republiky zaznamenáno 126 vražd, v roce 1990 se tato statistika zastavila až na čísle 212. O rok později sice klesla na 194, ale následně začala rapidně růst a v roce 1998 kriminalisté řešili dokonce až 313 vražd, z nichž pouze 272 se objasnilo. Kromě počtu vražd vzrůstala i prostituce nebo majetková kriminalita. K postupnému poklesu počtu kriminálních případů začalo docházet až po příchodu nového tisíciletí.
Světlejší stránkou byl rozvoj technologií a přísun moderních produktů na český trh. Ze zahraničí se sem stále častěji začaly dovážet produkty, které byly dříve takřka nedostupné. Elektronika či automobily ze západu se staly dostupnějšími pro širokou veřejnost a na pultech obchodů se začalo objevovat mnoho novinek.
Právě západní státy do značné míry ovlivňovaly i kulturu a slovník.
Kvíz
Jak jste na tom se znalostí slov či výrazů, které se v devadesátých letech často používaly? To můžete zjistit díky tomuto kvízu. Správné odpovědi najdete na jeho konci.
Otázka č. 1: Co bylo „pogo"?
a) „Tanec", který vznikl jako vzdor proti diskotékové kultuře a do Česka přišel z V. Británie.
b) Urážení členů komunistické strany.
c) Ježdění na motorce.
Otázka č. 2: Co znamenalo „Házím tam cédo."?
a) Pouštím CD.
b) Házím tzv. „céčky", která se dříve sbírala.
c) Pouštím těžký předmět na zem.
Otázka č. 3: Co byl walkman?
a) Přenosný kazetový přehrávač.
b) Muž, který se účastnil závodů v chození.
c) Zpěvák.
Otázka č. 4: Co se myslelo výrazem „dát si dvacet"?
a) Dát si dvacet malých panáků.
b) Na chvíli se prospat, zdřímnout si.
c) Dát si dvacet minut poslechu hudby na uklidnění.
Otázka č. 5: Kdo byli „depešáci"?
a) Příznivci kapely Depeche Mode.
b) Policisté.
c) Lidé bez vlasů.
Otázka č. 6: Co znamenalo „hodit se do gala"?
a) Navštívit galerii.
b) Nasadit si slavnostní oblečení.
c) Vzít si na sebe oblečení na doma.
Otázka č. 7: Co byla „disketa"?
a) Diskotéka.
b) Disk na házení.
c) Paměťové médium.
Správné odpovědi: 1. a), 2. a), 3. a), 4. b), 5. a), 6. b), 7. c)