EnergoZrouti.cz

Energetici uvedli zpět do provozu vedení elektřiny, které poškodilo loňské tornádo

  
Markéta Bártová
1. 2. 2022 ▪ 12:30

Tornádo, které vloni silně zasáhlo Jihomoravský kraj stálo i za poškozením vedení vysokého napětí. To se nyní technikům podařilo opravit a uvést do provozu. Celá oprava tak vyšla na 100 milionů korun.

Stožár vysokého napětí
Stožár vysokého napětí

Energetikům ČEPS, a.s., kteří mají na starost provoz tuzemské energetické přenosové soustavy, se po několika měsících podařilo uvést do provozu vedení V497, které distribuovalo elektrickou energii mezi transformovnami Sokolnice v Jihomoravském kraji a Stupava na Slovensku. Vloni v červnu vedení poškodilo tornádo, které zničilo osm stožárů.

Dodávky energie zajistila během výstavby náhradní trasa

Celkem oprava po tornádu, které v červnu 2021 zavinilo pád a destrukci osmi stožárů vysokého napětí, vyšla na 100 milionů korun. Přípravné práce zahájil ČEPS už 24. června, tedy krátce po události. Dokončení a zprovoznění vedení ale trvalo až do posledního lednového dne 2022.

„Oprava V497 proběhla díky mimořádnému úsilí pracovníků ČEPS a zhotovitelů v plánovaném termínu. Během prací nedošlo k narušení spolehlivých a bezpečných dodávek elektřiny pro obyvatele Jihomoravského kraje, oprava neovlivnila ani přeshraniční přenos elektrické energie se Slovenskem,“ říká Karel Slončík, člen představenstva ČEPS pověřený řízením úseku Správa, provoz a údržba PS.

Během doby oprav byla energie vedena náhradní přenosovou trasou, kterou ČEPS na dobu opravy vystavil. Náhradní přenosová trasa o délce přes tři kilometry tak mohla být po necelém půl roce opět demontována.

Trasa V497 patří mezi páteřní trasy České energetické přenosové soustavy. Její výstavba byla zahájena v roce 1986 a v současné době dosahuje délky zhruba 57 kilometrů.
Štítky: Energetika ČEPS Elektřina
Zdroj: RED