EnergoZrouti.cz

Ekodesign prodlouží opravitelnost spotřebičů i dlouho po konci jejich prodeje

  
Martin Bárta
29. 6. 2020 ▪ 08:55
Nářadí
Nářadí
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Již od 1. března 2021 zavedou evropské státy nové povinnosti pro výrobce spotřebičů jako jsou lednice, mrazničky, myčky nebo pračky ale i herní konzole a další elektronika – které zabrání plýtvání se zdroji. Všechny tyto výrobky uváděné na trh po tomto datu totiž budou muset splňovat podmínku opravitelnosti i mnoho let po ukončení jejich prodeje.

Díky této novince by se podle EU mělo zamezit praktikám ke kterým v současnosti dochází a to nákupu nových spotřebičů v kratších cyklech díky kterému dochází ke zbytečnému a neekologickému plýtvání zdroji ale vznikají tak i zbytečné emise skleníkových plynů.

V současné době totiž může být pro většinu domácností výhodnější nakoupit spotřebič nový jelikož náhradní díly a oprava staršího spotřebiče mohou dosáhnout velmi vysoké ceny která už od jejich opravy spotřebitele odradí. Právě tyto problémy by chtěla Evropská komise odstranit a opět tak snížit dopady spotřeby na životní prostředí.

Požadavky na takzvaný ekodesign stanovují zároveň i jak výrobek používat aby byl co nejúčinnější, jeho dopad na životní prostředí co nejmenší a zároveň aby mohl být výrobek co nejlépe recyklovatelný na konci svého životního cyklu.
Zdroj: TZ EU