HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍOBNOVITELNÉ ZDROJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Moravskoslezský kraj chce do dvou let nakoupit první autobusy na vodík

⚡ 27. 2. 2021, 13:34

Moravskoslezský kraj chce do dvou let na Havířovsku autobusy na vodík. Kraj tak začal připravovat tendr, který by měl do budoucna veřejnou dopravu na vodík v oblasti zajistit. Kraj by se tak zároveň stal prvním v republice kdo tendr na autobusy s tímto pohonem vyhlásí. Vedení kraje by tak chtělo navázat na úspěšný projekt přechodu vozidel hromadné dopravy na CNG, které pomáhá ve snižování emisí skleníkového plynu oproti běžnému naftovému motoru.

Nad využitím vodíku ve veřejné dopravě uvažuje i Ústecký kraj, který si na jeho využití nechal zpracovat studii. Podle vedení Ústeckého kraje je právě využití vodíku v oblasti vhodné i díky snadné dostupnosti z místních chemiček.

„Vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí. Chceme, aby v našem kraji jezdily jako první na vodík nejen autobusy, ale i vlaky. A v ideálním případě, aby se i v Ostravě vyráběly,“ řekl první náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡