Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Globální oteplování » Vědci přišli na nový efektivní způsob přeměny oxidu uhličitého na etanol

Vědci přišli na nový efektivní způsob přeměny oxidu uhličitého na etanol


Přeměna oxidu uhličitého na ethanol
Přeměna oxidu uhličitého na ethanol
Foto: Argonne National Laboratory

9. 8. 2020    07:57

Vědci z americké Národní laboratoře Argonne a univerzity v severní Illinois přišli na nový způsob jak lze efektivně a s vysokou energetickou účinností přeměnit oxid uhličitý na etanol.

Oxidu uhličitý je plyn, který je podle vědců jedním z hlavních příčin globálního oteplování díky jeho velkému množství vypouštěného do atmosféry lidskou činností a to nejčastěji spalováním fosilních paliv.

Dosavadní projekty, jak se s velkým množstvím plynu v atmosféře vypořádat a snížit tím tak dopady na globální oteplování řeší jeho zachycení, stlačení a uložení pod dnem oceánu. Vědci ale ukázali, že existují i jiné možnosti a to v tomto případě jeho přeměny na etanol, který může být využit pro spousty dalších výrobků i paliv.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Přeměna oxidu uhličitého na etanol díky novému elektrokatalyzátoru

Vědci ze zmíněných laboratoří objevili nový elektrokatalyzátor, který dokáže právě přeměnu CO2 na etanol s velmi nízkými náklady a vysokou energetickou účinností což byl dosud největší problém více technologií, které se o přeměnu skleníkového plynu snažili. Nový způsob přeměny by tak měl mít účinnost přes 90%.


Nový katalyzátor by tak mohl přispět k „recyklaci“ oxidu uhličitého a jeho opětovného využití což by posunulo lidstvo k lepšímu hospodaření s energií a jejímu opětovnému využívání. Elektrochemický proces by podle svých tvůrců nyní dokázal využít oxid uhličitý vznikající například v elektrárnách na fosilní paliva tedy typicky těch spalujících uhlí či zemní plyn a jeho přeměnu na alkohol (etanol).


Vědci také uvedli, že proces přeměny by mohl být ještě úspornější a „zelenější“ v případě napájení elektrokatalyzátoru pomocí energie z obnovitelných zdrojů.


Etanol je využitelný ať už v dopravě tak v chemickém průmyslu. Etanol je využíván jako biopalivo pro spalovací motory a má i antidetonační vlastnosti. Zároveň je využíván i chemickém, farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: ANL.govVýběr z článků