Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Zvířata    Voda    Vodík    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Arktický mořský led by mohl podle vědců do roku 2035 úplně zmizet

Antarktický mořský led
Antarktický mořský led
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

11. 8. 2020, 07:43

Podle britských vědců z British Antarctic Survey a jejich poslední studie zveřejněné v odborném časopise Nature Climate Change by do roku 2035 mohla Arktida v létě přijít o všechen mořský led. Vědci tuto budoucnost pomohl odhalit model, který studoval teplé období před 127 000 lety.

Na studii se mimo zmíněných vědců podíleli i vědci z Met Office a University of Cambridge. Ti k nové předpovědi použili počítačový model vyvinutý Hadleyovým centrem, který studuje vysoké teploty v posledním interglaciálním období asi před 127 000 lety.

Při porovnání vědci zjistili jisté podobnosti se současným obdobím a předpokládají tak rychlejší ohřívání oceánu a ledu, který absorbuje větší množství slunečního záření.

Při dalších simulacích díky tomu vědci odhalili, že do roku 2035 by díky intenzivnímu jarnímu a letnímu slunečnímu svitu mohlo být vytvořeno velké množství „rybníků“ jež napomáhají v tání mořského ledu a ten by se tak mohl do zmíněného roku úplně vytratit.


Líbil se vám článek?

Zdroj: British Antarctic Survey

Diskuze (0 příspěvků)


Další doporučené články