Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    Úspora energií
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Globální oteplování » Arktický mořský led by mohl podle vědců do roku 2035 úplně zmizet

Arktický mořský led by mohl podle vědců do roku 2035 úplně zmizet


Antarktický mořský led
Antarktický mořský led
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

11. 8. 2020    07:43

Podle britských vědců z British Antarctic Survey a jejich poslední studie zveřejněné v odborném časopise Nature Climate Change by do roku 2035 mohla Arktida v létě přijít o všechen mořský led. Vědci tuto budoucnost pomohl odhalit model, který studoval teplé období před 127 000 lety.

Na studii se mimo zmíněných vědců podíleli i vědci z Met Office a University of Cambridge. Ti k nové předpovědi použili počítačový model vyvinutý Hadleyovým centrem, který studuje vysoké teploty v posledním interglaciálním období asi před 127 000 lety.

Při porovnání vědci zjistili jisté podobnosti se současným obdobím a předpokládají tak rychlejší ohřívání oceánu a ledu, který absorbuje větší množství slunečního záření.

Při dalších simulacích díky tomu vědci odhalili, že do roku 2035 by díky intenzivnímu jarnímu a letnímu slunečnímu svitu mohlo být vytvořeno velké množství „rybníků“ jež napomáhají v tání mořského ledu a ten by se tak mohl do zmíněného roku úplně vytratit.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: British Antarctic SurveyVýběr z článků