EnergoZrouti.cz

V Praze silně přibylo lidí cestujících do práce na kole, zásluhu má i pandemie COVID-19

  
Martin Bárta
18. 6. 2020 ▪ 09:04

Ačkoliv pandemie koronaviru měla a stále má mnoho negativních dopadů nejen na ekonomiku ale i dopravu v ČR i dalších zemích rozhodně se najdou i její pozitiva která se nyní projevují v mnoha sektorech. Mezi pozitivní dopady epidemie viru COVID-19 tak lze nyní zařadit i růst cyklodopravy v Praze, která ve srovnání s obdobím v minulém roce narostla až o 60%.

Jak uvedl pražský server Čistou stopou, využití kola jako dopravního prostředku na cestě do a z práce narostlo až o 47%. Důvody nárůstu tohoto způsobu osobní dopravy si lze samozřejmě snadno domyslet a jedním z nich bude i obava lidí z cestování v hromadných prostředcích MHD, kde dochází k větší koncentraci osob. Ostatně tyto způsoby dopravy naopak zaznamenaly pokles v celé zemi ale nyní se již pomalu vrací do normálu a dopravní podniky tak sčítají ztráty.

Z ekologického hlediska se tak může nejen Praha radovat z růstu cyklodopravy, která uleví již tak přetížené dopravě ve městech a zároveň pomůže i ke zlepšení ovzduší. Možná by se tak nyní po vzoru dalších evropských metropolí měla Praha aktivněji věnovat této formě dopravy a více uzpůsobit možnosti pohybu cyklistů po městě například díky speciálním cyklopruhům, stojanům na kola a v neposlední řadě také instalaci nabíječek na elektrokola, která se stávají čím dál tím větším lákadlem nejen pro městský provoz.
Zdroj: Čistou stopou