EnergoZrouti.cz

Cyklistů v pražské dopravě přibývá, město tak rozšíří cyklostezky

  
Lenka Nováková
10. 3. 2022 ▪ 14:49

V Praze stále rychleji přibývá cyklistů. Město tak chystá rozšíření stávajících cyklotras i vybudování nových. Zlepšit by se měla také bezpečnost cyklistů jejich oddělením od standardní silniční dopravy na vyhrazených cyklotrasách.

Cyklostezka
Cyklostezka
Foto: Manfred Richter z Pixabay

Dopravní zácpy, vyšší ceny pohonných hmot nebo tlak na ekologii stojí za stále větší oblibou cyklistiky jako cestování po Praze i mimo ni. Podle statistik Magistrátu hlavního města Prahy se tak od roku 2019 zvýšil počet obyvatel cestujících na kole o přibližně 73 %. Praha tak chystá další rozšíření sítě cyklostezek.

Stále víc lidí chce využívat kolo do práce i ve volném čase

Ačkoliv některé změny v ulicích v centru Prahy jsou často terčem kritiky právě od cyklistů, pro které je někdy doprava nepříjemná až nebezpečná, nyní by mělo dojít i na příjemnější změny. Město by mělo vybudovat nové cyklostezky a zároveň rozšířit ty páteřní, které jsou velmi využívané.

V metropoli podle statistik využije kolo jako dopravní prostředek na přepravu po městě nebo na výlet alespoň jednou za měsíc každý druhý dospělý člověk. Skupina větší jak 450 tisíc lidí je tak už významnou i pro další budování cyklotras. Ty by měly nyní ještě více spojit Prahu s cyklostezkami ve Středočeském kraji.

„Moderní město, kde se lidem dobře žije a dýchá, podporuje všechny druhy dopravy včetně té cyklistické. Vývoj počtu cyklistů v Praze mluví za vše. Pražané chtějí mít možnost dopravovat se po městě na kole nebo kolo využívat jako volnočasovou aktivitu. My na tento vývoj reagujeme a zohledňujeme provoz cyklistů nejen budováním samostatných stezek, ale různými bezpečnostními opatřeními v provozu,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr a dodává: „Díky nové legislativě budou muset řidiči předjíždět cyklistu s odstupem 1,5 metru. Pokud ale jede cyklista například v cyklopruhu, řidič tento odstup dodržovat nemusí. Pomáhá to všem. Rozpočet na infrastrukturu pro bezmotorovou dopravu je v posledních letech stále vyšší a zvyšují se i dotace poskytované městským částem, které mají zájem cyklistickou a pěší dopravu podporovat.“

Ve stále větší míře by se tak měly začít objevovat právě cyklopruhy či cyklostezky oddělené od komunikací sdílených s auty. Právě silný městský provoz totiž může mnoho cyklistů odradit už kvůli jejich vlastní bezpečnosti. Podle výzkumu magistrátu by pro svou pravidelnou přepravu kolo využívalo až 59 % Pražanů v případě, že by cesty byly bezpečnější.
Štítky: Cyklistika Cyklostezka Praha Doprava Kolo Cestování
Zdroj: MHMP