EnergoZrouti.cz

TerraPower Billa Gatese představilo malý jaderný reaktor pro rychlejší dosažení klimatických cílů

  
Markéta Bártová
2. 9. 2020 ▪ 08:01

Společnost TerraPower, za kterou stojí miliardář a filantrop Bill Gates představila projekt malých jaderných reaktorů Natrium. Ten by chtěla společnost začít dodávat do roku 2030 zákazníkům. Malé reaktory by měli pomoci hlavně s vykrýváním výkyvů obnovitelných zdrojů.

Vizualizace elektrárny TerraPower
Vizualizace elektrárny TerraPower
Foto: TerraPower

Společnost TerraPower, kterou založil americký miliardář a v současné době filantrop Bill Gates představila projekt stavby malých jaderných reaktorů, které budou jak vyrábět tak zároveň i skladovat energii. Tyto malé zdroje by měly být doplňkem hlavně pro solární a větrné elektrárny, které jsou problémové kvůli kolísání výroby energie z důvodu měnících se přírodních podmínek.

TerraPower se díky financím Billa Gatese a dalších podobně smýšlejících lidí stala vývojářem technologií pro udržitelné životní prostředí, lékařskou vědu nebo energetickou nezávislost. Právě díky širokým možnostem financování se společnost zaměřuje na ty největší výzvy, které by měly svět posunout zase o kus dál.

Reaktory s výkonem až 500MWe do konce dekády

Společnost by tak ve spolupráci GE Hitachi Nuclear Energy chtěla nabídnout tyto malé reaktory, jež pojmenovala Natrium do roku 2030, tak aby jejich síť pomohla s řešením moderní bezuhlíkové energetiky a tím ke snížení globálního oteplování.


Nový reaktor Natrium by měl zjednodušovat ty předchozí typy reaktorů. Nejaderná mechanická, elektrická a další potřebná zařízení by tak měla být oddělena v samostatných blocích, díky čemuž se sníží složitost celého reaktoru a také náklady na jeho pořízení. Zařízení jsou kompletně navrhována tak, aby mohla být snadno integrována do energetických sítí s obnovitelnými zdroji.


Představený reaktor by měl mít výkon 345MWe. Je navíc nastaven tak, aby mohl být v případě potřeby zvyšován výkon na až 500MWe na více jak pět a půl hodiny. To by mělo umožnit vykrýt špičky potřeby energie v době kdy solární panely či větrné turbíny nebudou generovat dostatek elektřiny.

Malé reaktory by měli pomoci předcházení black-outů

Malé reaktory jako jsou právě ty s technologií od společnosti TerraPower, by tak v budoucnu mohly pomoci s řešením problémů, které nedávno zaznamenala Kalifornie. Tam v důsledku velké poptávky po elektrické energii z důvodu běžících klimatizací ve velkém horku docházelo ke kolapsu energetické sítě.


Právě zdroje elektrické energie jakými jsou obnovitelné zdroje nebyly totiž v tomto případě schopné vykrýt obrovskou poptávku a provozovatel přenosové sítě tak musel začít odpojovat některé zákazníky tak, aby nedošlo k úplnému výpadku sítě (takzvanému black-outu).
Zdroj: RED, TerraPower