EnergoZrouti.cz

Správa železnic hledá dodavatele pro 15 chytrých zastávek. Vyjdou na téměř 40 milionů korun

  
Martin Bárta
31. 5. 2022 ▪ 13:26

Místo jízdních řádů dotykové panely, které informují i o zpoždění spojů či mimořádnostech na trati. Nejen to by měly umožňovat nové chytré zastávky, které chce na patnácti vytipovaných lokalitách vybudovat Správa železnic.

Vlak ve stanici (Zdroj: Leo Express)
Vlak ve stanici (Zdroj: Leo Express)
Foto: Leoexpress

Elektronické informační displeje, solární panely, tlačítka nouze nebo LED svítilny, které se budou samy rozsvěcet dle potřeby. Takové vybavení by podle nové zakázky, kterou vypsala Správa železnic mělo získat hned 15 zastávek po celé republice. Vítěz, kterého organizace vybere by měl vypracovat projektovou dokumentaci a následně i zrealizovat kompletní výstavbu. Celkem by pak mělo 15 nových zastávek přijít na 39 milionů korun.

Újezd u Brna, Liberec-Rochlice, Lovosice město, Dolní Město. To jsou jen některé z patnácti železničních zastávek, které Správa železnic pro nový projekt chytrých zastávek vybrala. Všechny tyto zastávky by v případě, že se podaří vybrat dodavatele měly získat nové přístřešky, ve kterých místo standardních papírových jízdních řádů budou i speciální informační panely. Na těch si budou moci cestující prohlédnout jízdní řád a snadno zjistit i případné výluky na dané trati. Cestující se tak dozvědí i o zpožděních či mimořádnostech v provozu, které v současnosti nebylo možné na zastávky předávat.

Na chytré zastávce v antivandalském provedení budou moci cestující mimo informačního kiosku s dotykovou obrazovkou využít i nabíječku telefonů. Mimo to bude v kiosku i tlačítko nouze, které umožní spustit tísňové volání. To se může hodit v případě napadení, ohrožení, zdravotních komplikací, ale třeba i v případě pádu osoby do kolejiště. Zneužívání či poškozování zařízení pak chtějí železničáři zabránit tím, že po stisknutí tlačítka dojde k nahrávání kamerového záznamu.

Chytré by na nových zastávkách mělo být i LED osvětlení, které se bude spouštět na základě soumrakového spínače nebo pohybem vlaku. Zastávka díky tomu bude mít nízký odběr elektrické energie a bude ji tak možné napájet solárními panely.

Seznam zastávek, které budou chytré:

Název zastávky Kraj Počet přístřešků
Dolní Lhota Jihomoravský 2
Dolní Lutyně Moravskoslezský 2
Doubravice nad Svitavou Jihomoravský 2
Hostivice-Litovice Středočeský 1
Kraslice předměstí Karlovarský 1
Liberec-Rochlice Liberecký 1
Louny střed Ústecký 1
Lovosice město Ústecký 2
Měrovice nad Hanou Olomoucký 1
Proboštov Ústecký 2
Proseč nad Nisou Liberecký 1
Rohatec zastávka Jihomoravský 2
Trutnov-Zelená Louka Královéhradecký 1
Újezd u Brna Jihomoravský 1
Velká Bystřice zastávka Olomoucký 1Štítky: Doprava Železnice Správa železnic Zastávky Vlak
Zdroj: RED