EnergoZrouti.cz

Evropská unie má nový plán na snížení emisí, chce renovovat až 35 milionů budov

  
Tomáš Jelínek
14. 10. 2020 ▪ 19:07

Evropská unie představila nový plán na snížení energetické náročnosti budov a s tím spojenou obnovu ekonomiky po pandemii koronaviru. Při rekonstrukci 35 milionů budov by mělo vzniknout až 160 tisíc nových pracovních míst.

Rekonstrukce budovy
Rekonstrukce budovy
Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

Evropská komise dnes představila novou strategii na snížení energetické náročnosti budov. Ty v rámci unie tvoří až 40 procent spotřebované energie a 36 procent všech emisí skleníkových plynů. Podle zprávy komise je ale v EU ročně účinně rekonstruováno zhruba jedno procento budov.

Plán podpoří snížení emisí i vytvoření nových pracovních míst

Nový plán by měl sloužit hlavně pro snížení emisí skleníkových plynů díky zvýšení účinnosti vytápění budov a snížení úniků energií novým zateplením, výměnou oken ale i nahrazením neefektivních kotlů na pevná paliva. Strategie by také měla pomoci s obnovou evropských ekonomik po koronavirové pandemii a v souvislosti s tím také k vytvoření nových pracovních míst.


Strategie s názvem „renovační vlna“ by navíc mohla v rámci Evropské unie přinést až 160 000 nových pracovních míst ve stavebnictví.

Sníží se energetická chudoba

Podle komisařů by navíc plán měl snížit energetickou chudobu v Evropě kde je v současnosti více jak 34 milionů domácností, které si kvůli nízkým příjmům nemohou dovolit vytápět své domácnosti. Kvalitní renovace domů s energetickou úsporou je ale právě pro snížení účtů za energie klíčová.


V současné době je navíc téma energetické chudoby stále probíranější a to i kvůli tomu, že je velká spousta osob „uzavřena“ ve svých domovech v souvislosti s opatřeními na boj proti pandemii COVID-19. Snížení energetické náročnosti budov by tak mohlo pro další obyvatele EU přinést lepší životní podmínky a tím i důsledek podporující zdraví obyvatel.


Další snižování emisí skleníkových plynů v sektoru s jednou z nejvyšších spotřeb energií je také důležité ke splnění plánu Evropské unie na klimatickou neutralitu do roku 2050, který si unie stanovila. V září letošního roku byl také stanoven cíl snížení emisí alespoň o 55 procent do roku 2030.
Zdroj: Evropská komise