Dala to ke kořenům růží. Teď kvetou tak, že se jí na ně ptají i cizí lidé na ulici
Pěstování růží jednoznačně nepatří mezi nejjednodušší zahrádkářské disciplíny. Tyto královny všech květin totiž vyžadují adekvátní péči, správně zvolené stanoviště i přiměřenou zálivku, aby se vám odvděčily záplavou krásných květů.
Aby růže krásně a bohatě kvetly, můžete jim pomoci jednoduchým přírodním hnojivem. Na rozdíl od hnojiv dostupných v obchodech budete šetřit peněženku a navíc získáte jistotu, že přesně víte, co vašim rostlinám dopřáváte. Vsadíme se přitom, že hlavní surovinu pro výrobu tohoto hnojiva máte už teď doma.
Vaše růže ocení drcené vaječné skořápky
Růže ke svému růstu potřebují živiny. Jedním ze způsobů, jak jim je dopřát, je použití obyčejných vaječných skořápek. Ty obsahují vysoké množství vápníku, který je nezbytným předpokladem pro silný růst růží a jejich kvetení.
Vápník je v každé zahradě velmi prospěšný. Působí totiž jako stabilizátor buněčných stěn v rostlinách a pomáhá předcházet různým nemocem. Kromě růží najdou vaječné skořápky uplatnění třeba při pěstování rajčat. Vápník totiž může pomoci předcházet hnědé skvrnitosti rajčat, která je způsobena právě nedostatkem vápníku v půdě.
Podpoří silný kořenový systém růží
Vápník obsažený ve vaječných skořápkách má výrazný vliv na kvalitu a sílu kořenového systému růží. Podporuje, aby tento systém zůstal funkční a aby mohly růst nové kořeny.
Pokud mají růže silné kořeny, dokážou mnohem lépe absorbovat živiny a vodu, což je obzvláště podstatné v horkých letních dnech. Silný kořenový systém je rovněž důležitým předpokladem k tomu, aby nedocházelo k napadení půdy chorobami. Snižuje se tak riziko kořenových hnilob a případně dalších onemocnění.
Jak si vyrobit hnojivo z vaječných skořápek
Výroba hnojiva z vaječných skořápek je mimořádně jednoduchá. Nejprve je třeba jednotlivé skořápky důkladně opláchnout a zbavit je tak případných zbytků bílku a žloutku. Následně je nechte vyschnout (buď na slunci, nebo v pečicí troubě při velmi nízké teplotě).
Jakmile jsou skořápky suché, rozdrťte je na velmi jemný prášek. Pomoci si můžete například hmoždířem. Jemný prášek následně můžete zapracovat přímo do půdy kolem růží. Alternativou je jeho smíchání s vodou. Po několika dnech louhování můžete směsí zalévat růže.
Růže potřebují dostatek světla
Pokud chcete, aby vaše růže na zahradě opravdu bohatě kvetly, potřebují k tomu slunné stanoviště. Ideální je místo, kde svítí slunce alespoň šest až osm hodin během dne. Na druhou stranu si dejte pozor na příliš velký úpal, který by mohl způsobit jejich rychlé odkvetení.
Keř růží by měl být ideálně umístěn na jihovýchodní nebo jihozápadní straně. Zkuste mu přes poledne zajistit mírný polostín. Pokud by růže byly zcela ve stínu, mohly by být náchylnější k výskytu padlí.
Jakmile růže odkvete, ustřihněte uschlý květ i se dvěma nejbližšími listy. Tímto způsobem podpoříte násadu nových květů.
Důkladná zálivka jednou až dvakrát týdně
Důležitým předpokladem kvetení růží je také adekvátní zálivka, kterou byste těmto rostlinám měli dopřát jednou až dvakrát týdně. Pokud ale panuje delší dobu sucho, můžete intenzitu navýšit. K zalévání využívejte odstátou vodu, ideálně dešťovou.
Odborníci doporučují zalévat růže zhruba pěti konvemi na metr čtvereční, aby byla půda mokrá až do hloubky kolem 30 cm. Čím starší růže v zahradě máte, tím hlouběji mají umístěny kořeny a dokážou se lépe vypořádat s delším suchem. Při zalévání vždy směřujte vodu přímo ke kořenům, nikoliv na listy. Skvělou ochranou před suchem přitom může být mulč umístěný v záhonech.