Bylo rozhodnuto o odpuštění koncesionářských poplatků pro živnostníky. Tuto podmínku splňuje 90 % z nich, ale neví o tom

     
Petr Eybl
5. 7. 2025 ▪ 12:35

V roce 2025 vstoupila v platnost novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Ta přinesla celou řadu změn, které se netýkají pouze běžných domácností.

Značná část OSVČ je od placení koncesionářských poplatků osvobozena.
Značná část OSVČ je od placení koncesionářských poplatků osvobozena.
Foto: Shutterstock

Novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích přinesla v souvislosti s osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) konkrétně takzvanou nulovou sazbu. Z ní vyplývá, že OSVČ, které splňují určité podmínky, nejsou povinné hradit rozhlasové a televizní poplatky. O jaké podmínky se přesně jedná?

Rozhlasové ani televizní poplatky nebude muset platit značná část osob samostatně výdělečně činných    

Nejvýznamnější změna, které byla v rámci novely zákona provedena, se dotýká osob samostatně výdělečně činných, které nemají žádné zaměstnance a zároveň splňují podmínku, že předmětem jejich podnikání nejsou dopravní prostředky.

Na tyto osoby se nově vztahuje zákonná výjimka, která zavádí tzv. nulovou sazbu. To znamená, že osoby samostatně výdělečně činné, které splňují výše zmíněné podmínky, jsou od placení televizních i rozhlasových poplatků kompletně osvobozeny.

Rozhlasové a televizní poplatky nejsou povinné platit rovněž všechny drobné firmy, které mají méně než 25 stálých zaměstnanců. To dříve neplatilo.

Jelikož podle dat z Českého statistického úřadu (i když je nutno podotknout, že se jedná o starší data, neboť novější, konkrétní procenta pro celkový součet firem a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci nejsou aktuálně dostupná) platilo, že:

  1. Téměř 98 % všech aktivních osob samostatně výdělečně činných zaměstnávalo maximálně 5 zaměstnanců.
  2. Většinu ekonomických subjektů v České republice (to se týká i firem) tvoří takzvané mikro, malé a střední podniky. Více než 90 % tvoří mikro podniky a malé či střední podniky, které mají méně než 25 zaměstnanců.

Z výše uvedeného vyplývá, že odpuštění povinného hrazení televizních a rozhlasových poplatků se týká více než 90 % všech ekonomických subjektů, které na území České republiky působí.

Většina podnikatelských subjektů v ČR má méně než 25 zaměstnanců. , ...

Byrokracie ovšem neodpadla

Ačkoli výše zmíněný krok může na první pohled vypadat jako signifikantní úleva, v reálném světě s sebou nese několik významných povinností a podmínek.

Mezi ty nejvýznamnější se řadí ohlašovací povinnost. Tu mají ze zákona udělenou i podnikatelské subjekty, kterých se platba televizních a rozhlasových poplatků vůbec netýká. 

To v realitě znamená, že každá podnikající osoba je povinná se zaregistrovat u příslušného provozovatele veřejnoprávního vysílání a nahlásit mu aktuální počet zaměstnanců. Těmito provozovateli jsou konkrétně Český rozhlas a Česká televize.

Stávající poplatníci měli zákonnou povinnost se zaregistrovat do 30. června 2025. Noví poplatníci mají povinnost se přihlásit nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy se stali poplatníkem.

Pozdní registrace může vést ke vzniku dluhu a případně i pokutě. V souvislosti s Českou televizí hrozí pokuta ve výši až 10 000 korun. Český rozhlas je pak oprávněn za určitých okolností udělit podnikajícím osobám pokuty ve výši maximálně 5 000 korun.

Při nesplnění podmínek může Česká televize udělit pokutu ve výši až 10 000 korun. , ...

Zástupci Českého rozhlasu se nicméně nechali slyšet, že nemají v plánu pokutovat osoby, které jsou od placení koncesionářských poplatků osvobozené.

Přímo na webových stránkách České televize je pak možné najít prohlášení v následujícím znění: „U sub­jektů, které mají nulovou sazbu, se neuplatňuje žádná přirážka (pokuta), protože jim nevzniká dluh.“

Ačkoliv tedy ze zákona platí ohlašovací povinnost, za výše zmíněných okolností by nemělo být možné podnikatelské subjekty v realitě pokutovat, pokud tuto povinnost nesplní. Jistotou je nicméně se vždy raději u příslušných provozovatelů veřejnoprávního vysílání zaregistrovat. 

 

 

 

 

 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Televize Rozhlas Poplatky OSVČ
Zdroj: csu.gov.cz, zakonyprolidi.cz, novinky.cz, echo24.cz, poplatek.rozhlas.cz, poplatky.ceskatelevize.cz