EnergoZrouti.cz

Akcie firem pracujících s obnovitelnými zdroji prudce rostou

  
Tomáš Jelínek
1. 3. 2022 ▪ 14:46

Akcie společností zaměřujících se na obnovitelné zdroje energie na burzách prudce rostou v návaznosti na Ruskou invazi na Ukrajinu, ale i německý plán na dramatické snížení emisí skleníkových plynů do roku 2035.

Akciové trhy
Akciové trhy
Foto: Pexels z Pixabay

Obavy z dalšího vývoje ruské invaze na Ukrajině tlačí na co největší útlum a snižování závislosti Evropské unie na zemní plyn, který je jednou z nejdůležitějších surovin evropské energetiky. Očekávají se tak masivní investice do obnovitelných zdrojů energie, ale i opětovné spouštění uhelných elektráren, které budou pro „přežití“ energetiky v případě uzavření kohoutů s plynem nutné.

Akcie nejspíš budou posilovat dál

Akcie energetických společností, které se v posledních letech stále více zaměřují na obnovitelné zdroje energie tak na burzách prudce rostou. Rychlý růst ceny akcií je tak viditelný nejen u energetických společností jako je RWE či Siemens Gamesa, ale i přímo u výrobců a stavitelů těchto elektráren.

Při úterním obchodování se tak významného růstu dočkaly akcie největšího světového výrobce větrných turbín – Vestas. Úspěch ale zaznamenal i dánský Orsted, který je největším světovým stavitelem offshore větrných elektráren.

Akcie společností zaměřujících se na obnovitelné zdroje energií v posledních letech zaznamenávají i při běžných obchodních dnech nárůsty například při oznámení velkých dohod či staveb. Ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená obava o energetickou soběstačnost Evropy je ale novým impulsem, který může odstartovat ještě větší tempo investic do bezemisních zdrojů a podpořit tak některé části evropského plánu ozelenění, tedy takzvaného greendealu.

Další pozitivní zprávou pro obnovitelné zdroje energie je i německý plán, který byl představen v pondělí. Ten stanovil získávání veškeré elektrické energie pro Německo z obnovitelných zdrojů do roku 2035. Původně byl přitom termín dosažení této mety až kolem roku 2050.
Štítky: Akcie Burza Plyn Rusko Energie Elektřina
Zdroj: RED