
Na tuzemských polích, v lesích i u cest ročně končí desítky tun starých pneumatik osobních aut, autobusů, kamionů nebo traktorů. A to i přes to, že je lze už několik let zdarma odevzdat v jakémkoliv autoservisu a pneuservisu. Několik tun pneumatik tak letos sesbírali i dobrovolníci z iniciativy Ukliďme Česko.
Už od začátku roku 2018 přitom v tuzemsku platí zákon, který udává výrobcům pneumatik povinnost umožnit zpětný odběr vysloužilých kusů. Už v ceně pneumatiky při jejím nákupu podobně jako například u elektrických spotřebičů si tak výrobce započítává cenu za zpětný odběr staré pneumatiky.
Díky tomu můžeme zdarma v jakémkoliv pneuservisu či autoservisu odevzdat pneumatiky bez ohledu na to od jakého výrobce pochází. Místo v přírodě by tak pneumatiky měly skončit zpět u výrobce či jím pověřené společnosti, která zajistí recyklaci a další využití pryže.
Ač jsou díky zpětnému odběru místa na odevzdání starých pneumatik, každoročně a to nejen během podzimních a jarních přezouvání kol, končí tyto staré ojeté pneu v přírodě. A to dokonce i přes to, že tomu, kdo podobným způsobem pneumatiky odhodí a založí tím černou skládku hrozí pokuta až 50 000 korun.
I když je statistika stále velmi znepokojivá, je podle organizátorů akce vidět dlouhodobé výrazné zlepšení. To ale může být i likvidací skládek z dřívějška, které organizátoři uklidili při dřívějších ročnících akce.
Letošní ročník akce zároveň podpořil i jeden z největších tuzemských on-line prodejců pneumatik jehož zaměstnanci se do ní sami zapojili. Podle zástupce tohoto obchodu Vojtěcha Schwangmaiera ale nebývá za pneumatikami v přírodě zlý úmysl jako spíše neznalost. Mnoho vlastníků aut totiž stále netuší o tom, že mohou v servisech a pneuservisech staré gumy zdarma odevzdat a to během přezutí nebo i přivézt staré pneumatiky z garáže.