Hlavní stránka    DOMÁCÍ     ZAHRANIČNÍ     NÁZORY
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Zvířata    Lesy    Energetika    Fosilní paliva    Voda    Vodík    Doprava    
Úvod | DOMÁCÍ | ZAHRANIČNÍ | NÁZORY

Společnost Čmelák chce zadržet vodu v krajině, rozšíří mokřady v Jablonném v Podještědí

Autor: Martin Bárta
Diskuze k článkuTwitter Facebook
před 7 měsíci
Martin Bárta
Mokřady Jablonné v Podještědí
Mokřady Jablonné v Podještědí

Společnost přátel přírody ČMELÁK sice pochází z Liberce ale její projekty jsou viditelné v celém jeho okolí stejně jako mokřady v Jablonném v Podještědí. Projekt mokřadů do kterého se Čmelák pustil už v roce 2005 je nyní oázou klidu a krásného prostředí a to nejen pro člověka ale i zvířata a rostliny, které zde opravdu bují.

Organizace nové mokřady vybudovala na pozemcích, které dříve byly pouze velkou nevzhlednou skládkou. Její odtěžení, vyčištění a připravení do současné podoby ale rozhodně stálo za to. Aktuální stav mokřadů, které lze navštívit po 435 metrech dřevěných chodníků je opravdu velkým zlepšením pro přírodu.

Lidé ze Čmeláka ale neusnuli na vavřínech a po úspěšném projektu připravují další a tím je rozšíření těchto mokřadů. Jak společnost uvádí, k boji pro zadržení vody v krajině nestačí pouze slov ale je nutné provádět i činy a tak jsou mokřady, tůně a další nádrže právě nyní aktuálním tématem.

Čmelák tak na Startovači rozběhl projekt na vybrání 80 000 Kč, které budou potřeba na vykoupení okolních pozemků a jejich spojení s původním mokřadem. Ve druhé etapě projektu by tak mělo přibýt dalších 5,5 hektarů a vzniknout dalších 20 tůní pro podporu základních funkcí krajiny a to i přirozené zadržování vody.

Za EnergoŽrouty můžeme jedině doporučit návštěvu tohoto krásného místa a to klidně s malými dětmi, které si užijí přírody a čistého vzduchu. V mokřadech jsou také připravené lavičky a stoly takže není problém si ani dát svačinu po příjemném výletě.


Líbil se vám článek?

Zdroj: ČMELÁK

Diskuze (0 příspěvků)Další doporučené články