Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Sdílená kola v Pardubicích mají novou konkurenci: koloběžky Bolt


Aplikace Bolt
Aplikace Bolt
Foto: Taavi Rannamets / Bolt

3. 10. 2020    08:59

Teprve v květnu spustili pardubičtí provoz sdílených kol ve městě ve spolupráci s firmou NextBike. Nová možnost dopravy si ve městě ihned našla své uživatele, díky čemuž služba po prvních dvou měsících fungování evidovala více jak 7 300 výpůjček. V Pardubicích je tak dostupných 100 kol ve 40 stojanech a prvních patnáct minut jízdy je zdarma.

Aby se ale občanům i turistům ve městě pohybovalo ještě snadněji a klesla zátěž z osobní dopravy, rozjíždí se nově i možnost výpůjčky elektrických koloběžek. Ty pro město spravuje společnost Bolt, která jich na různých stanovištích po městě rozmístí na začátku 150 kusů.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


V Praze končili koloběžky ve Vltavě, tomu se chtějí Pardubice vyhnout

Koloběžky bude možné si vypůjčit přes speciální aplikaci a díky spolupráci s městem by nemělo docházet k podobným situacím, které zaznamenala třeba Praha. Tam koloběžky společnosti Lime často končily odložené na místech kde bránily průchodu chodců či průjezdu vozidel. Problémem byli i odpůrci těchto systémů, kteří koloběžky cíleně ničili. Posledním případem zničených koloběžek byl případ dvou mladíků, kteří s koloběžkami sjížděli do Vltavy. Podle serveru Lidovky.cz v tomto případě podala společnost provozující koloběžky trestní oznámení.


Pardubice ale doufají, že k podobným situacím ve městě nebude docházet právě kvůli podmínkám, kterými město jejich provoz reguluje ve spolupráci s provozovatelem systému. Ten navíc nese veškeré náklady na jejich provoz a město tak za jejich umístění nic neplatí tak jako to bývá v případě systémů sdílených kol, které města často dotují.

Koloběžky Bolt mají GPS, zaparkování mimo označená stanoviště se prodraží

Jak společnost Bolt uvádí, každá koloběžka má v sobě zabudovaný GPS čip, je tak možné ji snadno dohledat a zjistit zda není zaparkovaná na nesprávném místě. V případě, že uživatel koloběžku odstaví mimo vyhrazené virtuální stanoviště, které je označené v aplikaci může mu být udělena pokuta až 750 Kč.


Půjčení koloběžky je stejně snadné jako u sdílených kol, stačí jen naskenovat QR kód přímo na koloběžce a jízda může začít. Za minutu jízdy pak uživatelé zaplatí 4 koruny. Po 5 minutách jízdy se pak cena za každou další minutu snižuje na 3 koruny.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: MMPVýběr z článků