EnergoZrouti.cz

Výrazné zlevnění energií v příštích letech nepřijde, podle odborníka zafunguje faktor strachu

  
Martin Bárta
30. 5. 2022 ▪ 09:33

Výrazné zlevnění energií v příštích letech nepřijde. Podle odborníka by se tak na to měly připravovat především firmy, které mohou dražší energie vyjít i na miliony korun navíc. Investovat by tak měly hlavně do vlastní fotovoltaiky, ale i do hledání dalších možností úspor nákladů.

Finance
Finance
Foto: PublicDomainPictures z Pixabay

Aktualizováno - 31. 5. 2022, 07:55

Vysoké ceny elektřiny a plynu, které v současnosti straší tuzemské domácnosti i firmy se v příštích letech podle odborníka výrazně nesníží. Ceny energií se tak budou pohybovat na trojnásobku až pětinásobku dřívějších cen. Hlavní faktor přitom bude hrát strach ze zastavení dodávek plynu i nejistota, kterou způsobí nestabilní zdroje elektřiny.

Podle Pavla Urubka, jednatele společnosti MJEnergie, která je objemově největším externím prodejcem energií pro firmy budou pokračující vysoké ceny energií vytvářet velké problémy pro firmy i obce. Ty tak nárůsty nákladů za energie připraví o další miliony korun. Firmy by se tak podle Urubka měly připravovat už nyní, a to zvyšováním cen svých produktů a služeb, snižováním výdajů či větší mírou využívání alternativních zdrojů energie jako je například fotovoltaika.

Plyn za 400 Kč / MWh je nenávratně pryč

Podle Urubka by navíc cena energií neklesla na hodnoty před dvěma lety i kdyby okamžitě skončila válka na Ukrajině. Ukončení války by sice pomohlo ustálit a částečně uklidnit trh, a tak by k mírnému poklesu cen dojít mohlo. Elektřina by ale nadále byla odhadem mezi 3 500 a 4 000 korunami za MWh. U plynu pak šéf MJEnergie odhaduje cenu okolo 1 500 – 2 000 korun za MWh. Doby, kdy plyn stál 400 korun za MWh jsou ale nenávratně pryč.

Rostoucí ceny energií tak budou velký problém nejen pro firmy ale i domácnosti. Mnoho z nich totiž faktury za energie od dodavatelů mohou velmi nemile překvapit. Domácnosti by si tak už předem měly zvýšit zálohy na energie či ukládat větší rezervy. Současně s tím je nutné hledat i řešení, jak spotřebu energií snížit.

U elektřiny je ovšem šance na snížení cen mnohem vyšší než je tomu u plynu. V mnoha zemích totiž dojde ke spuštění nových zdrojů energie, které budou produkovat stovky megawatt výkonu. Většinou ovšem půjde o obnovitelné zdroje, které budou závislé na aktuální meteorologické situaci. V ceně elektřiny tak bude i nadále hrát velkou roli faktor nejistoty.
Štítky: Elektřina Plyn Energie Zemní plyn Energetika
Zdroj: RED