V parném létě si snadno ochladíte byt i bez drahé klimatizace. Na větrání zapomeňte

     
Monika Brešťanská
27. 6. 2025 ▪ 18:28

Horké dny i tropické noci přivádějí mnoho lidí na myšlenku instalace klimatizace. Ne vždy je to však možné, ať už jde o prostor, pořizovací náklady nebo zákazy sdružení vlastníků bytů. Naštěstí existují způsoby, jak si v parném létě ochladit byt i bez drahé klimatizace.

Existují levné a účinné alternativy, které si poradí s horkem.
Existují levné a účinné alternativy, které si poradí s horkem.
Foto: Mvklima

Když venkovní teplota vystoupá přes 30 °C, běžné otevření oken vyvolá v bytě pravé letní peklo. Ne každý vlastní klimatizaci. A i když ji má, často se její provoz nevyplatí – kvůli vysokým účtům, hlučnosti nebo náročné údržbě. Dobrou zprávou je, že existují levné a účinné alternativy, které si poradí s horkem. 

Větrán vzduch neochladí, pouze rozproudí. , ...

Zamezte slunci přístup do interiéru

V první řadě je dobré nenechat sluneční paprsky pálit až do interiéru. V tomto ohledu fungují skvěle reflexní fólie na okna. Pomohou však i zatemňovací závěsy a speciální rolety s vrstvou, která odráží světlo. Se zamezením přístupu horkých paprsků dovnitř pomohou i venkovní rolety, nicméně tato řešení jsou obvykle finančně náročná. Umí ale snížit teplotu v interiéru až o 6 °C. 

Zásadní je v tomto ohledu i větrání. Okna bychom měli otevírat pouze v noci, nejlépe pak nad ránem, kdy je vzduch nejchladnější. Máte-li možnost, otevřete okna do průvanu. Díky tomu se chladný vzduch rychle dostane do celého prostoru. Přes den pak okna opět zavřete a zatáhněte závěsy nebo rolety.

Jak je to s ventilátory?

Samotné ventilátory bohužel vzduch neochlazují. Pouze ho rozproudí, což samo o sobě pocitově sníží teplotu vzduchu i o 2 °C. Ideální však je zapínat ventilátory právě při nočním větrání a postavit je tak, aby vháněly venkovní vzduch do prostor bytu. Se dvěma ventilátory lze docílit i “průvanu”, přičemž jeden z ventilátorů bude vhánět chladný vzduch dovnitř, druhý naopak vyhánět horký vzduch ven. Před ventilátor můžete umístit i mírně namražený mokrý ručník, který bude suchý letní vzduch zároveň příjemně zvlhčovat.

Velkým hitem jsou moderní odpařovací chladiče nebo přenosné klimatizace, které ochlazují vzduch pomocí studené vody. Do spodní části těchto zařízení se nalije ledová voda, přes kterou následně přístroj fouká ochlazený vzduch do místnosti.

S udržením příjemné teploty pomohou i zatemňovací závěsy. , ...

Babské rady a triky na ochlazení prostor

Na internetu najdete desítky různých nápadů, jak si v letních vedrech pomoci od vysokých teplot. Jedním z nich je například rozmístění lahví se zmrzlou vodou po bytě. Tyto lahve můžete postavit i před ventilátor, podobně jako již zmíněný ručník. Dalším tipem je zavěšení mokrého prostěradla do otevřeného okna, případně kropení záclon ledovou vodou.

Máte-li problém usnout ve vyhřáté posteli, spěte pouze pod bavlněným povlakem. Ten navíc umístěte chvíli před spaním do mrazáku (suchý). Při usínání pak skvěle chladí. Podobně pomáhá ledová lázeň nohou před spaním.

S ochlazením pomohou rostliny i vodní prvky

S ochlazením vzduchu si dobře poradí i pokojové rostliny. Je ale potřeba zmínit, že nestačí jedna drobná kytka na polici. Zvolte velké rostliny, například fíkusy nebo strelície. Rostlinám můžete v suchém letním vzduchu kropit listy nebo mezi ně umístit terakotový květináč naplněný vodou. To vytvoří příjemné mikroklima a ochladí vzduch i o pár stupňů. 

Zajímavou možností jsou i vodní dekorace, které nejen ochladí vzduch, ale také zútulní interiér. Skvěle poslouží malé interiérové fontány nebo i obyčejná mísa. Stačí ji naplnit studenou vodou a na hladinu položit květiny, bylinky či plovoucí svíčky – vznikne tak osvěžující a zároveň esteticky příjemný prvek.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Tipy Domácnost Léto
Zdroj: Bhg.com, Nypost.com, Tomsguide.com




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější