EnergoZrouti.cz

Temelín má povolení pro provoz druhého bloku po neomezenou dobu. Bude ale muset splnit řadu podmínek

  
Martin Bárta
27. 5. 2022 ▪ 09:02

ČEZ získal povolení pro provoz druhého bloku jaderné elektrárny Temelín i na další roky, to současné má platnost jen do konce května. Firma chce obě dvě tuzemské jaderné elektrárny provozovat minimálně dalších 60 let.

Elektrárna Temelín
Elektrárna Temelín
Foto: Czeva, CC BY-SA 3.0

Provozovatel jaderné elektrárny Temelín – skupina ČEZ, získal od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k dalšímu provozu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Povolení je podle firmy vydané na dobu neurčitou, ČEZ ale musí úřadu průběžně prokazovat, že blok plní všechny podmínky, které jsou nutné pro bezpečný provoz.

Stejné povolení obdržel energetický gigant ČEZ i před dvěma roky pro první blok i všechny výrobní jednotky v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech. ČEZ musí podle povolení každých deset let předkládat SÚJB rozsáhlou bezpečnostní přípravu, tedy takzvané Periodické hodnocení bezpečnosti.

„Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZu Bohdan Zronek.

Současné povolení přitom společnosti na druhý blok Temelína skončí na konci května. Firma tak o prodloužení žádala už s půlročním předstihem. Všechny potřebné dokumenty pro další povolení pak firma dodávala úředníkům průběžně od roku 2018.

„Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Elektrárna v Temelíně od svého spuštění prošla už mnoha velkými modernizacemi. Jen díky poslední modernizaci blokové výměníkové stanice na druhém bloku by mohla elektrárna ročně vyrobit až o 6 GWh elektřiny navíc.
Štítky: Jaderná elektrárna Elektřina ČEZ Temelín Jádro Energetika
Zdroj: RED