Spíte s otevřeným oknem? Podle psychologů to vypovídá hodně o vaší osobnosti
Existují lidé, kteří bez čerstvého přísunu vzduchu neusnou. Na druhou stranu se ale najdou i ti, kterým otevřené okno vadí kvůli nadměrnému chladu, hluku nebo strachu z nezvaného hmyzu. Volba otevřeného okna během spánku však podle odborníků nemusí být pouze otázkou našeho pohodlí, ale může souviset i s našimi psychologickými rysy.
Zdánlivě banální noční návyky mohou odrážet naši míru důvěry, vztah k okolnímu světu i celkové vnitřní nastavení. Naše každodenní rozhodnutí zkrátka a jednoduše mohou poukazovat na mnohem více, než jsme si až dosud připouštěli.
Co o vás říká otevřené okno během noci
Z psychologického hlediska může být otevřené okno během spánku vnímáno jako prostředek k vyjádření potřeby svobody. Podle některých behaviorálních teorií může otevřené okno souviset s naší celkovou vnitřní jistotou a nízkou mírou úzkosti. Takoví spáči nemají potřebu se chránit před okolním světem, jsou spokojení a vnímají jej jako přirozenou součást svého osobního prostoru.
Co může značit touha po zavřeném okně
Někteří jedinci naopak preferují důkladné uzavření oken a často i uzamčení dveří. Takové chování pak může být dle psychologů spjato s jejich zvýšenou potřebou cítit bezpečí, kontrolu a jasně si vymezit hranice. Tito spáči zároveň mohou své okolí vnímat jako potenciálně rušivé až ohrožující. Zavřené okno pro mnohé nesymbolizuje jen ochranu před chladem, ale i symbolickou bariéru, kterou jedinec potřebuje k udržení vnitřního klidu. K tomuto jednání se často uchylují ti, kteří dávají přednost rutině, stabilitě a mají zvýšenou potřebu kontroly nad prostředím, ve kterém se nacházejí.
Je spaní s otevřeným oknem opravdu prospěšné?
Mnozí se domnívají, že právě otevřeným oknem si mohou dopomoct ke kvalitnějšímu spánku. Přísun čerstvého vzduchu a příjemně nízká teplota v ložnici jsou sice důležité, nicméně podle odborníků si takovým nočním větráním můžete i škodit.
Tímto tématem se ve svém výzkumu zabývali odborníci z Univerzity v Mohuči. Ve své studii přitom došli k závěru, že na pohodu a zdraví člověka má největší dopad noční hluk z dopravy. Možná namítáte, že spíte hluboce a tento hluk už ani nevnímáte. Ve skutečnosti o nich ale vaše tělo velmi dobře ví. I nepatrný hluk, způsobený například projíždějícím autem, může spustit vlnu stresových hormonů. A ty mohou přirozeně kvalitu vašeho spánku narušit.
Vystavování se stresové situaci přes noc je pro naše tělo škodlivé. Právě v těchto hodinách má totiž naše tělo i mysl odpočívat, regenerovat a má docházet k doplnění potřebné energie na následující den. Otevřením okna a vpuštěním hluku do ložnice však tyto přirozené procesy pozastavujete.
Vyvětrejte důkladně před spaním, pak okno zavřete
Vzhledem k výše uvedenému je pro tělo lepší strategií, když ložnici důkladně vyvětráte těsně před spaním, a poté okno zavřete. Ideální teplota pro spánek se pohybuje mezi 16 a 19 °C. Tělo se totiž při této teplotě dokáže rychleji ponořit do hlubokého spánku.
Spánkovou hygienu pak můžete podpořit také vhodným zatemněním místnosti. Tma totiž stimuluje tvorbu melatoninu – hormonu, který řídí náš spánkový cyklus. Mozek může přepnout z bdělého do klidového režimu a vy si tak lépe odpočinete.
Kromě toho se vyhýbejte také nejrůznějším obrazovkám před spánkem. Usínání u televize je častým zlozvykem, který bohužel vede k méně kvalitnímu spánku. Snažte se proto věnovat jiným aktivitám, například četbě knihy, meditaci nebo dechovým cvičením.