Před odjezdem na dovolenou dejte do dřezu papír a sklenici. Zachrání vám to domácnost
Odjezd na dovolenou bývá spojen s určitým shonem i stresem. Nejenže si musíme sbalit vše potřebné, ale řešíme i péči o naši domácnost během nepřítomnosti. Primární péči si jistě zaslouží domácí mazlíčci a rostliny. Kromě toho je však důležité odpojit ze zásuvky elektrické spotřebiče nebo třeba vynést smetí, abyste předešli nepříjemnému zápachu.
Zápach však nutně nemusí vzniknout pouze ze zapomenutého plného odpadkového koše nebo nezapnuté myčky nádobí. Po příchodu domů vás může do nosu praštit nepříjemný pach linoucí se z odpadu ve dřezu nebo umyvadle. Naštěstí ale existuje jednoduchý trik, jak tomu zabránit.
Proč odpad začne při delší nepřítomnosti zapáchat
Když se podíváte do skříňky pod kuchyňským dřezem, můžete si všimnout zakřivené trubky. Jejím úkolem je zadržovat malé množství vody, která zde vytváří přirozenou ochrannou bariéru proti pronikání odéru z kanalizace do vašeho domova.
Pokud ale dřez delší dobu nepoužíváte, voda v sifonu se může odpařit. Bariéra je tak pryč a zatuchlina z odpadních trubek může začít pronikat do vašeho domova. Po návratu z dovolené tak můžete být nepříjemně překvapeni a zápachu se těžko zbavovat.
Pomoci může kus papíru a sklenice vody
Možná to zní zvláštně, ale tyto dvě věci skutečně mohou pomoci s tím, aby vás po návratu domů nepřivítal nepříjemný zápach. Než vyrazíte na pobyt, dřez důkladně umyjte a zbavte jej případných zbytků jídla a dalších nečistot, které by zde mohly začít hnít.
Následně do dřezu postavte sklenici vody a vedle ní položte kus papíru. Dobře poslouží třeba noviny nebo papírový ubrousek. Díky sklenici ve výlevce se částečně omezí proudění vzduchu směrem k odtoku, což pomůže zpomalit odpařování vody ze sifonu. Kus papíru pak poslouží jako jednoduché překrytí otvoru.
Co dalšího použít proti zápachu z odpadu
Kromě výše uvedeného triku můžete vyzkoušet i celou řadu dalších osvědčených metod.
Oblíbeným tipem je kombinace jedlé sody a horké vody. Tato směs pomůže rozpustit mastnotu a zbytky jídel a zabrání tvorbě odéru.
Vyzkoušet můžete také kombinaci jedlé sody a octa. Do suchého odtoku je třeba nasypat zhruba půl hrnku jedlé sody a následně přidat stejný objem octa. Vše nechte zhruba 20 minut působit, a poté odpad propláchněte horkou vodou.
Někteří lidé také nedají dopustit na použití menšího množství oleje. Do sifonu je třeba nalít trochu rostlinného oleje, který na hladině vytvoří tenký film. Následně účinně zpomalí odpařování vody a tvorbu nevábného pachu.
Na co dalšího se před dovolenou zaměřit, abyste nebojovali se zápachem
Dřez a umyvadla rozhodně nejsou jediná místa, která mohou být zdrojem zápachu při vaší delší nepřítomnosti. Před odjezdem se proto vyplatí se zaměřit na řadu dalších věcí a domácnost tak na vaši nepřítomnost řádně připravit.
-
Vyneste veškeré odpadkové koše, i ty v koupelně. Zbytky jídla, obaly i použité hygienické pomůcky mohou v koši rychle začít zapáchat.
-
Zkontrolujte lednici a spíž a včas se zbavte potravin, které mohou podléhat rychlé zkáze. Týká se to zejména masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.
-
Před odjezdem vyčistěte pračku, sušičku a myčku nádobí včetně filtrů a zásobníků. Dvířka nechte pootevřená, aby do nich mohl proudit vzduch.
-
Před delší nepřítomností se zbavte také koše se špinavým prádlem. Špinavé oblečení nebo třeba mokré ručníky mohou začít brzy zapáchat zatuchlinou.
-
Včas se zbavte také řezaných rostlin ve vázách, které mohou začít plesnivět.
-
Nezapomeňte také na domácí mazlíčky a zajistěte jim dohled. Nevyklizená kočičí toaleta by mohla být zdrojem zápachu i po jednom dni nepřítomnosti. Stejně tak je ale třeba pamatovat na menší hlodavce, plazy, ptáky a další mazlíčky. Před odjezdem na dovolenou jim proto klec či akvárium důkladně vyčistěte.