Odborníci stanovili přesnou částku, kterou by měl mít každý Čech doma pro případ nouze

     
Martina Minaříková
6. 6. 2025 ▪ 14:07

V dnešním zrychleném a globalizovaném světě je bezhotovostní platba naprostou samozřejmostí. Většina z nás platí prostřednictvím karet, online bankovnictvím nebo třeba chytrými hodinkami. Málokoho ale napadne, jak tento systém může být zároveň zrádný. Stačí krátký výpadek elektrické energie či technické potíže a problém je na světě. Právě proto se doporučuje mít doma určitou sumu v hotovosti.

Pro případ nouze se vyplatí mít doma určitou část peněz v hotovosti.
Pro případ nouze se vyplatí mít doma určitou část peněz v hotovosti.
Foto: Shutterstock

Říká se, že pokrok nezastavíme. A je to do jisté míry dobře, protože takové placení přes chytré hodinky, prsteny či mobily je rychlé a uživatelsky velmi příjemné. Jenže se často zapomíná na důležitou věc, a to, že ani technologie nejsou neomylné. Stačí, aby nám na chvíli přestala jít elektrická energie a jsme lidově řečeno „nahraní“. Rázem je náš přístup k finančním prostředkům značně omezený, ne-li úplně znemožněný. Přesně to jsou ty chvíle, pro které odborníci doporučují mít doma uložený určitý obnos peněz v hotovosti. 

V jaké výši mít doma hotovost

Taková otázka přirozeně napadne každého. Kolik je málo a kolik naopak zbytečně moc vzhledem k riziku vykradení? Těžká otázka, ale pokusíme se ji společně rozklíčovat. Odborníci a finanční specialisté se klaní k názoru, že by každý z nás měl mít doma k dispozici zhruba 10 až 20 000 Kč v hotovosti. Taková suma totiž pokryje základní potřeby každého z nás po dobu tří až pěti dnů, kdy se tak počítá, že by mohl hypoteticky trvat omezený přístup k bankomatům a platebním terminálům.

Doporučuje se mít doma uloženy spíše menší bankovky. , ...

Je-li vás v domácnosti více, měli byste mít logicky odloženo o něco víc. Říká se, že čtyřčlenná rodina by pro tyto krizové případy měla mít rezervu v hotovosti od 20 do 30 000 Kč. Nejedná se přitom o částku pro dlouhodobé žití, spíš o sumu určenou k překlenutí nejkritičtějšího období. Peníze by tak měly pokrýt nákup nejnutnějších potravin, drogerie, pohonných hmot a léků.

Jaké bankovky zvolit

Na tom také záleží, protože mít doma částku jen ve velkých bankovkách není tím nejlepším nápadem, v době krize by vám například pokladní v obchodech neměli z čeho vrátit zbytek peněz. Doporučuje se tak přesný opak – držet si hotovost ve 100, 200 a 500Kč bankovkách. Určitě si také uchovejte určitý obnos v kovových mincích, kdyby náhodou bylo třeba zaplatit přesnou částku.

Kam hotovost doma uložit

Na tom si dejte obzvlášť záležet, protože samo o sobě je uchovávání peněz v hotovosti v domácím prostředí poměrně rizikem. Můžete o ně přijít třeba v případě požáru nebo loupeže. Proto odborníci doporučují jejich uložení nepodcenit a vymyslet pro ně důmyslné skrýše. Tou nejčastější, kterou asi bude volit většina z vás, je pořízení domácího trezoru. Při jeho výběru se zaměřte hlavně na to, aby byl certifikovaný, ohnivzdorný a pevně připevněný k podlaze, poličce nebo stěně. Ochrání ho to nejen před odcizením, ale také před požárem či záplavami.

Jedním ze způsobů, jak peníze bezpečně uložit, je pořízení domácího sejfu. , ...

Peníze také neuchovávejte pohromadě, ale rozdělte si je na několik částí. To platí převážně tehdy, když doma trezor nemáte. V takovém případě schovejte peníze do několika nenápadných úkrytů, kde by je potenciální zloděj těžko hledal. Konkrétní nápad necháme na vás, my vás jen můžeme navést například k šuplíku s oblečením nebo knihovně s knížkami. Je rovněž velmi důležité, abyste o uschovaných penězích nehovořili s nikým cizím nebo s širší rodinou. Čím méně lidí o uložené hotovosti ví, tím lépe. A v neposlední řadě se občas na peníze koukněte, i když nehrozí žádná živelná katastrofa. Zkontrolujte hlavně jejich kondici, zda jsou nepoškozené, čitelné a připravené k okamžitému použití, až nastane jejich čas.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Výše uložené hotovosti Blackout živelná katastrofa
Zdroj: krizport.cz, techsvet.cz, policie.gov.cz