Obor s akutním nedostatkem pracovníků: V Česku se za tuto práci platí přes 100 tisíc korun měsíčně. Stačí výuční list
Během několika posledních let se pracovní trh v České republice významně proměnil. Mimo jiné došlo k výraznému úbytku zájmu o řemeslné a technické profese.
Jedním z důsledků nedostatku pracovníků v řemeslných a technických profesích je zvyšování mezd za výkon práce. To je v některých oborech, které jsou na tom v souvislosti s nedostatečným počtem kvalifikovaných pracovníků nejhůře, skutečně mimořádně citelné. Mezi takové obory patří například elektroinstalatérství. Kolik je možné si v dnešní době jako elektrikář vydělat a co všechno se s výkonem této práce pojí?
Práce je to velice rozmanitá
Elektrikáři jsou odborníky, kteří pracují s elektrickými rozvody, přístroji a zařízeními. V dnešní společnosti mají nesmírně významnou úlohu, neboť na nich stojí významná část moderní infrastruktury, bez které by si drtivá většina obyvatel vyspělých států již nedokázala představit život.
Práce elektrikáře je velmi různorodá. Zahrnuje například následující:
- Údržba průmyslových elektrických zařízení
- Montáže solárních panelů, spotřebičů či systémů, které jsou součástí chytré domácnosti (např. chytré termostaty, chytré klimatizace, chytré zásuvky nebo chytré bezpečnostní kamery).
- Montáže a opravy elektrických rozvodů v domech, bytech i budovách, které patří obrovským společnostem.
- Instalace běžných zásuvek, jističů, vypínačů či světel.
- Revize a testování bezpečnosti elektroinstalace.
Již dávno tedy neplatí, že veškerá pozornost elektrikářů směřuje zejména k práci s kabely či běžnými elektrickými obvody. Nyní musí tito pracovníci umět pracovat i s řízením energií, digitálními systémy nebo moderní datovou infrastrukturou.
Kolik si vydělají?
O tom, kolik přesně si elektrikáři vydělají, rozhoduje celá řada faktorů. Obecně nicméně platí, že běžná mzda těchto pracovníků, pokud jsou zaměstnaní na hlavní pracovní poměr ve středně velké firmě, činí přibližně 40 000 až 60 000 korun měsíčně. Ve větších společnostech, které sídlí ve významných městech (zejména v hlavním městě Praze či v Brně) si nicméně mohou elektrikáři, již jsou zaměstnaní na hlavní pracovní poměr, přijít i na částky okolo 100 000 korun měsíčně (v hrubém). To se týká zejména elektrikářů, kteří pracují v oblasti obnovitelných zdrojů (fotovoltaické elektrárny apod.), nebo těch, již disponují hlubokými znalostmi robotiky, PLC nebo jiných technologických systémů, které jsou technicky složitější.
Více než 100 000 korun si pak mohou vydělat rovněž elektrikáři, kteří působí jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Poměr nabídky vůči poptávce je v souvislosti s tímto oborem aktuálně značně nakloněn na stranu poptávky – z toho vyplývá, že elektrikáři mají vysoké množství zakázek, které mnohdy ani nedokáží kvůli nedostatku své časové kapacity plnit.
Díky tomu si mohou zvyšovat hodinové sazby i vybírat, které zakázky přijmou a které nikoliv. I když je pravda, že toto tvrzení se nemusí automaticky vztahovat na všechny elektrikáře. Těch, kteří jsou schopní a spolehliví, se to nicméně týká určitě.
Stačí výuční list
Pokud se chcete stát elektrikářem, není nutné trávit dlouhé roky studiem, jako tomu je v případě vysokoškolských oborů. Stačí postupovat následovně:
- V první řadě je třeba se dostat na výuční obor Elektrikář. To by však nemělo být v dnešní době nijak zvláště složité, což je znovu zapříčiněné mimo jiné nedostatkem zájmu o toto povolání.
- Ve druhé řadě je třeba složit zkoušky a získat výuční list. Ke zkouškám je za běžných okolností možné se dostat po třech letech studia.
- Taktéž je potřeba získat osvědčení podle zákona č. 250/2001 Sb. a nařízení vlády č. 194/2022 Sb.
To je pro začátek dostačující k tomu, abyste mohli začínat vykonávat běžnou elektrikářskou praxi. Avšak je nutno podotknout, že špičkoví elektrikáři si zpravidla doplňují revizní zkoušky, případně různé specializace.
Na závěr by se každopádně slušelo dodat, že většina elektrikářů na příjmy okolo 100 000 korun měsíčně ze dne na den po dokončení studia nedosáhne. Tomu je potřeba jít odhodlaně naproti.