EnergoZrouti.cz

Největší dodavatel plynu bude od března zdražovat. Domácnosti si připlatí i 5 tisíc korun

  
Markéta Bártová
24. 1. 2022 ▪ 17:36

Největší dodavatel plynu bude od března zdražovat. Průměrná domácnost v rodinném domě si připlatí i 5 000 korun. Mimo plynu se ale domácnosti dočkají v některých případech i dražší elektřiny.

Navýšení cen
Navýšení cen
Foto: Nátan Rusnok z Pixabay

Největší dodavatel plynu, společnost Innogy, chystá od března zdražování energií. Vyšší ceny pocítí hlavně zákazníci, kteří nemají smlouvy s fixní cenou. Podle firmy je zdražení nutné kvůli stále velmi vysokým cenám energií na burzách. Průměrná domácnost v rodinném domě si po zdražení připlatí zhruba 5 tisíc korun ročně.

Pro větší domácnosti bude zdražení citelné

Zákazníci firmy, kteří nemají ceny energií zafixované, nebo přešli z režimu DPI a využívají tak základního ceníku Standard si od března připlatí. Zdražení, které Innogy plánuje u plynu od 7. března by mělo účty zákazníkům navýšit zhruba o 19 procent oproti současnému ceníku.

„Vývoj na velkoobchodních trzích je neúprosný. Do našeho nákupního portfolia se dostává stále více plynu za výrazně vyšší ceny. Ceny energií bohužel neklesají, a naopak se drží na vysokých úrovních. Naším zájmem ale bylo, abychom ceny udrželi stabilní přes zimu, kdy je spotřeba nejvyšší. K úpravě cen tak přistupujeme až na konci topné sezóny,“ řekl David Konvalina, ředitel Innogy pro maloobchod a marketing.

Menší zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří pocítí zdražení jen minimálně, podle firmy si tak připlatí zhruba o 30 korun. Mnohem citelnější ale již bude zdražení pro domácnosti v bytě, které by zdražení ročně mohlo vyjít na zhruba 2160 korun. Domácnost v menším rodinném domě si pak za ohřev teplé vody a vytápění plynem připlatí přibližně 4 800 korun ročně. Právě to ale již může být pro mnoho domácností další citelný zásah.

Podle mluvčího Innogy Davida Konvaliny se ale zdražení netýká zákazníků, kteří mají fixní smlouvy. Zákazníků, kteří mají v současnosti u společnosti zafixované ceny plynu je ale něco přes 60%.

Vyšší ceny se od 1. března začnou objevovat také na účtech za elektrickou energii. Tam dojde u základního produktu Standard s distribuční sazbou D02d ke zvýšení ceny o 14%. Domácnosti, které mají roční spotřebu zhruba 2,5 MWh a elektřinu využívají k běžným spotřebičům či na ní vaří a využívají ji také ke svícení se roční cena zvýší zhruba o 2280 korun.

V menším bytech by pak navýšení mělo být přibližně poloviční. Nová cena elektřiny se ale bude týkat pouze zákazníků v distribučním území E.GD a PRE. Těch, kteří jsou v území ČEZ Distribuce se změna ceny v současné době netýká. ČEZ Distribuce je přitom největším tuzemským distributorem a mimo jižní Moravy a jižních Čech jej využívá velká část Česka.
Štítky: Plyn Elektřina Energetika Zdražení Innogy Topení
Zdroj: RED