EnergoZrouti.cz

Masivní tlak na obnovitelné zdroje v Německu. RWE chce v příštích letech investovat až 15 miliard eur

  
Martin Bárta
6. 12. 2021 ▪ 17:20

Německý energetický gigant plánuje investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů až patnáct miliard eur. To by mělo přinést další pracovní místa, ale i větší stabilitu pro německou energetickou síť, která plánuje uzavření jaderných elektráren.

Větrné turbíny
Větrné turbíny
Foto: Alex Eckermann on Unsplash

Až 15 miliard eur chce v příštích letech investovat německá energetická společnost RWE do obnovitelných zdrojů v Německu. Vzniknout by tak měly další dvě pobřežní větrné farmy s výkonem 41 megawattů. Masivní investice do obnovitelných zdrojů ale přinesou i mnoho nových pracovních míst.

Odchod od jádra nutí k větším investicím do obnovitelné energie

Už v současnosti firma hledá přibližně dvě stovky nových zaměstnanců, kteří na trhu energetiky dlouhodobě chybí. To potvrzuje i společnost Brunel, která se zabývá hledáním kvalifikovaných pracovních sil nejen v energetice. Právě nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je totiž hlavním problémem pro současnou energetiku, která si s rostoucí poptávkou po obnovitelných zdrojích vyžádá ještě další specialisty, které se už nyní firmám těžko shánějí.

RWE v současné době investuje další peníze do rozšíření stávajícího 16 turbínového větrného parku v Bartelsdorfu v okrese Rotenburg v Dolním Sasku. Tam by po dokončení prací mělo přibýt pět nových větrných turbín s instalovaným výkonem 29 MW. Dvě z nových turbín by přitom měly sloužit místnímu družstvu občanů, další tři turbíny pak bude provozovat samotná RWE. Stavba by měla naplno začít už v polovině příštího roku.

Další investice v příštím roce ale poputují i do větrné farmy Evendorf, která by měla zajišťovat instalovanou kapacitu 12 MW. Po dokončení bude společně s elektrárnou v Bartelsdorfu schopna dodávat obnovitelnou energii pro více jak 19 tisíc německých domácností. Právě to pomůže i naplňování cílů, které stanovila Spolková vláda v oblasti přechodu na zelenou energii.

„RWE vidí v Německu obzvláště silný potenciál růstu. Chceme zde proto zrychlit tempo a do roku 2030 investovat až 15 miliard eur hrubého do našeho klíčového zeleného podnikání. Velmi brzy otevřeme sedm nových kanceláří v různých částech Německa, abychom rozvinuli regionální podnikání v oblasti větrné a solární energie na pevnině. A v krátkodobém horizontu nabereme kolem 200 nových zaměstnanců, kteří budou pracovat výhradně na lokálním rozvoji projektů. V oblasti obnovitelných zdrojů musí být každý projekt, který je možný, realizován v Německu, našem domácím trhu.“ řekla Katja Wünschel, provozní ředitelka pro pevninské větrné elektrárny a solární elektrárny v Evropě.

Instalace nových obnovitelných zdrojů energie by měla přinést stabilitu a dostatek elektřiny pro Německo i po ukončení provozu jaderných elektráren. Německo se k odchodu od jaderné energetiky rozhodlo po roce 2011, kdy došlo k mohutné havárii v japonské elektrárně Fukušima, která na místě dosud způsobuje velké komplikace pro životní prostředí. Kritici odchodu ale dlouhodobě upozorňují, že země by mohla být po uzavření všech jaderných elektráren nesoběstačná z hlediska dodávek elektrické energie pro firmy i domácnosti.
Štítky: Energetika Německo Obnovitelné zdroje Investice
Zdroj: RWE