EnergoZrouti.cz

Kosovo trápí nedostatek elektřiny, zavádí systematické dvouhodinové výpadky

  
Martin Bárta
25. 12. 2021 ▪ 11:17

Operátor distribuční sítě v Kosovské republice vyzval obyvatele k šetření s elektrickou energií, které je v zemi nedostatek. Distributoři se ale už kvůli potížím s dodávkami musejí uchylovat k dočasnému odpojování zákazníků.

Svítící žárovka
Svítící žárovka
Foto: Daniel Reche z Pixabay

Distributor elektrické energie v Kosovu zavedl kvůli nedostatku elektrické energie v distribuční síti systematické dvouhodinové výpadky elektřiny ve špičkách. Výpadky jsou důsledkem vysokých dovozních cen elektřiny, ale také nedostatečné domácí výroby energie.

Nedostatek místní výroby i vysoké ceny na trzích

Místní provozovatel distribuční sítě, společnost Kosovo Electricity Distribution Co. (KEDS) uvedl, že výpadky proudu budou zatím jen na jeden den a v různých regionech tak bude na dvě hodiny odpojena elektrická energie z distribuční sítě.

Jak uvedl KOSTT, tedy operátor přenosové soustavy v Kosovu, hlavní problém vytvořil rozdíl mezi domácí výrobou a spotřebou. Následně ale problémy podpořily i vysoké ceny elektřiny na mezinárodních trzích v době energetické krize.

KOSTT tak dále vyzval obyvatele ale i firmy, aby se snažili s elektřinou co nejvíce šetřit, aby nemuselo docházet k dalším opatřením na snížení její spotřeby v síti.
Štítky: Elektřina Energetika Kosovo Blackout
Zdroj: RED