EnergoZrouti.cz

Konec nabíječek? Američtí vědci chtějí bezdrátově napájet osvětlení nebo telefony kdekoliv v místnosti

  
Martin Bárta
31. 8. 2021 ▪ 19:44

Skončí doba tahání stohů kabelů ze zásuvek? Japonští a američtí vědci pracují na technologii, která by to měla umožnit. Jejich test ve speciální místnosti skončil úspěšně, vývoj ale podle nich ještě nějakou dobu potrvá.

Dočkáme se bezdrátového napájení světel?
Dočkáme se bezdrátového napájení světel?
Foto: Free-Photos / Pixabay

Bude možné v budoucnu úplně odstranit napájecí kabely z našich domovů? Podle amerických vědců nejspíš ano. Odborníci z Univerzity v americkém Michiganu společně s kolegy z Tokijské univerzity totiž vytvořili novou technologii, která dokáže notebookům, tabletům, mobilním telefonům nebo třeba i lampám či větrákům dodat elektřinu bez využití jakýchkoliv kabelů.

Jako bezdrátová nabíječka, jen bez podložky

Nová technologie stejně jako mnoho dalších pokusů před ní je založena na využívání generování magnetických polí na delší vzdálenosti, aniž by při tom vznikla škodlivá elektrická pole. Systém by tak měl být naprosto bezpečný jak pro člověka tak i zvířata, která žijí v domácnostech.

Systém, který vědci otestovali ve speciální místnosti je ale podle odborníků stále ještě na začátku. I přes to ale dokáže dodávat až 50 wattů, aniž by překročil současné směrnice vyzařovaného magnetického pole, které je pro člověka ještě bezpečné.

Podobně jako u současných bezdrátových nabíječek určených například pro mobilní telefony je v napájených zařízeních využíváno cívky složené z měděných drátů. Oproti bezdrátovým nabíječkám ale tato technologie umožňuje nabíjení i bez přikládání k podložce. Telefon je tak možné ponechat na jakémkoliv místě a tam se může nabíjet.

Vědci zkoušejí i bezdrátový přenos vysokého napětí

Současný systém, na kterém vědci pracují obsahuje speciální jednotku umístěnou uprostřed místnosti, která vyzařuje magnetické pole do každého rohu místnosti.

Vědci ji tak otestovali přímo v postavené hliníkové zkušebně o rozměrech 3 × 3 metry. Bezdrátově tak bylo možné pohánět lampy, ventilátory nebo mobilní telefony a to kdekoliv v místnosti bez ohledu na umístění lidí nebo nábytku.

I když je současná technologie ještě spousty let od komerčního využití, už dnes je jasné, že budoucnost bude bez drátů. Už dříve se tak ve vědeckých pracích objevila i možnost bezdrátového přenosu elektřiny přímo v přenosových soustavách, nutno ale poznamenat že v tomto případě jde z hlediska nejbližších let a možná i desetiletí o opravdové sci-fi.
Štítky: USA Věda Technologie
Zdroj: RED