EnergoZrouti.cz

Irsko v dubnu vyrobilo rekordní množství energie z větrných elektráren

  
Martin Bárta
10. 5. 2022 ▪ 10:00

Výstavba nových větrných elektráren, ale i příznivé povětrnostní podmínky pomohly Irsku v dubnu k rekordní výrobě elektřiny z větrných turbín.

Větrné turbíny
Větrné turbíny
Foto: Waldemar Brandt on Unsplash

Irsko v dubnu zaznamenalo rekordní výrobu ve svých větrných elektrárnách. Ty díky dalšímu rozšiřování a příznivým podmínkám vyrobily více energie a tvořily tak 32 procent irské výroby elektřiny. Výrazně vyšší výrobu už přitom větrné elektrárny v zemi zaznamenaly v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy poskytovaly zhruba 39% elektřiny v celém Irsku.

Podle místního Wind Energy Ireland (WEI), který je organizací s více jak 150 členy, kteří se sdružují ve snaze podporovat větrnou energii v zemi, pomohl velký objem elektřiny z větrných turbín snížit i velkoobchodní cenu elektřiny. Průměrná velkoobchodní cena elektřiny tak byla v dubnu na 218,26 EUR (asi 5 310 korun). To je podle WEI oproti dubnu 2021 nárůst cen o 155 procent, kterému ale pomáhají primárně dovážená fosilní paliva, na kterých je země závislá.

Irsko má v současnosti cíl do roku 2030 vyrábět 80% elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny. Pro dosažení této mety budou klíčové právě větrné elektrárny na pobřeží a na moři, které jsou v celém Spojeném království velmi efektivní.
Štítky: Větrné elektrárny Vítr Irsko Energetika Energie Elektřina
Zdroj: RED