EnergoZrouti.cz

Evropská komise chce zvýšit výrobu elektřiny z větrných elektráren u pobřeží

  
Tomáš Jelínek
20. 11. 2020 ▪ 10:56

Evropská komise představila novou strategii pro rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Širší podporu by tak podle komise měly v následujících letech získat energetické zdroje z mořského pobřeží.

Ursula von der Leyenová - předsedkyně Evropské komise
Ursula von der Leyenová - předsedkyně Evropské komise
Foto: europa.eu

Evropská unie má další plán jak dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Tentokrát by se měla více zapojit výroba energie z obnovitelných zdrojů na mořském pobřeží. Podle nové strategie Evropské komise by se měl v Evropě razantně zvýšit objem energie právě z větrných elektráren na pobřeží.

Výkon jako 142 temelínských elektráren

Cílem komise je zvýšit výrobu během deseti let ze současných 12 GW, které tyto zdroje dodávají na minimálně 60 GW. Do roku 2050 by tak měl být nárůst ještě mnohem skokovější a zdroj elektrické energie z této čisté výroby by mohl dosáhnout až na 300 GW.

Pro představu výkon tuzemské jaderné elektrárny Temelín je 2 168 MW. Zdroje, které plánuje unie podpořit by tak měly získat výkon podobně jako 142 jaderných elektráren v Temelíně.

Komise chce navíc energetickou kapacitu rozšířit o dalších 40 GW energie získávané z oceánského příboje či vln. Využít by se do budoucna mohly také solární panely či plovoucí větrné turbíny tedy takzvané offshore větrné elektrárny.

Nová pracovní místa a příležitosti pro průmysl

Podle Evropské komise jsou právě firmy pocházející ze zemí Evropy světovými lídry v oblasti zelených ekologických zdrojů energie. Podpora a další rozmach těchto energetických zdrojů by tak byl novou příležitostí i pro průmysl a vytváření nových pracovních míst.

„Evropa má ve výrobě obnovitelné energie z mořských zdrojů světové prvenství a může se stát lídrem globálního rozvoje této oblasti. Musíme zintenzivnit naše úsilí tím, že využijeme veškerého potenciálu výroby větrné energie na moři a urychlíme vývoj dalších technologií, jako je výroba energie z vln, příboje a plovoucích solárních panelů. Tato strategie poskytuje jasný směr a stabilní právní rámec, jež veřejné orgány, investoři a developeři v tomto odvětví nezbytně potřebují. Potřebujeme zvýšit podíl energie vyráběné u nás, abychom pokryli rostoucí poptávku po elektřině v EU, dosáhli našich cílů v oblasti klimatu a podpořili evropské hospodářství při obnově po koronavirové krizi.“ řekla k plánu eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Strategie by měla být přínosná hlavně pro přímořské oblasti EU u Severního, Baltského, Černého či Středozemního moře a Atlantského oceánu. Pomoci by ale měla i vnitrozemským regionům, které mohou zajišťovat dodávky různých technologií.
Zdroj: EU