EnergoZrouti.cz

Británii hrozí blackout, země se přitom chystá na rychlý přechod k obnovitelné elektřině

  
Martin Bárta
7. 10. 2021 ▪ 17:33

Velké Británii hrozí v letošní zimě výpadky elektrické energie. Vláda se přitom chystá na rychlé snižování emisí přechodem na obnovitelné zdroje energie. Ty jsou ale velmi nestálé a mohou způsobit potíže.

Stožár přenosové soustavy elektřiny
Stožár přenosové soustavy elektřiny
Foto: Charlotte Venema / Unsplash

Velká Británie před blížící se konferencí OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow (COP26) stále více odkrývá své plány na budoucnost s nulovými emisemi. Těch by chtěla v místním energetickém systému dosáhnout už za čtrnáct let. Současně s představenými plány ale provozovatel energetické sítě bojuje s její stabilitou a obává se blackoutu.

Velká část výroby je závislá na plynu, ten rychle zdražuje

Jak uvedl britský server Daily Mail, dodávky elektrické energie do domácností ale i firem ve Velké Británii budou letos na hranici svých možností. Podle provozovatele národní přenosové soustavy – National Grid tak hrozí větší riziko výpadků elektřiny.

Velké vrásky na čele tak energetikům vytváří i ceny plynu, které v současné době na burzách stále rychle rostou. Jelikož je 42 % elektrické energie v zemi generováno právě za pomoci zemního plynu, může to přinést další velké potíže. Potíže spojené s plynem jsou navíc viditelné už v současnosti, kdy na ostrovech ukončilo svou činnost už více jak deset prodejců plynu, kteří neměli finance na svůj provoz.

Jak server Daily Mail dále uvedl ve své zprávě, vládní odborníci se výpadků neobávají – podle nich totiž má země dostatek energie na pokrytí poptávky. Rezerva, se kterou ale budou energetici hospodařit ve špičkách bude nejnižší za šest let.

Zelená řešení mají zajistit stabilitu

Velká Británie se přitom stále rychleji transformuje na obnovitelné zdroje energie, které by měly v zemi do roku 2035 zajistit dekarbonizaci celého energetického systému. Podle britské vlády by právě tato transformace měla přinést stabilitu jak v oblasti dostatku energie, tak i srovnání nestálého trhu s energií.

Spojené království tak chce v přechodu od fosilních zdrojů produkujících značné množství emisí upřednostnit pobřežní větrnou energii a jadernou energii. Ve větší míře by se také měl využívat vodík či solární panely. Vláda chce také rozšířit řešení pro zachycování a trvalé ukládání uhlíku, který by měl její snahu o rychlé snižování emisí podpořit.

„Nedávné nestálé ceny plynu ukázaly, jak je důležitá cesta k posílení britské energetické bezpečnosti, zajištění větší energetické nezávislosti a dlouhodobé ochraně energetických rozpočtů domácností prostřednictvím čisté energie, která se v této zemi generuje pro obyvatele této země.“ řekl Kwasi Kwarteng, státní tajemník pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii.
Štítky: Elektřina Velká Británie Energetika
Zdroj: National Grid, GOV UK, RED